TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nie będzie pełnomocnika ds. bezpieczeństwa informacyjnego

Nowy rząd likwiduje stanowisko pełnomocnika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo informacyjne Polski. Został on powołany przez rząd poprzedni. Decyzje wyjaśnia Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

31 stycznia 2024 r. opracowano projekt rozporządzenia likwidującego stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP. Zajmował je Stanisław Żaryn.

Wnioskodawca tej likwidacji jest Maciej Berek, minister-członek Rady Ministrów. Projekt skierowano do premiera Donalda Tuska. Czeka na jego podpis.

Potrzeba tej zmiany wiąże się z działaniami wprowadzonymi w zakresie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego. Mają na celu uporządkowanie i usystematyzowanie stanowisk dotychczasowych pełnomocników rządu. Obecna władza nie widzi potrzeby utrzymywania funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

PIS powołał – PO odwołuje

Stanowisko Pełnomocnika utworzył rząd PiS w sierpniu 2022 r. Odbyło się to na podstawie rozporządzenia, w którym określono zadania i odpowiedzialność osoby je obejmującej. Powierzono je Stanisławowi Żarynowi. On sam tak sytuację skomentował na platformie X:

Mam nadzieję, że rząd będzie inaczej realizował te zadania. Monitorowanie i zwalczanie zagrożeń hybrydowych jest krytycznie ważne.

Były minister cyfryzacji i poseł PiS Janusz Cieszyński stwierdził, że Stanisław Żaryn to „prawdziwy ekspert od spraw związanych z bezpieczeństwem informacyjnym”.

–  Mam po prostu nadzieję, że dalej będą realizowane te zadania [red.:z obszaru bezpieczeństwa informacyjnego], a w jakiej formule, myślę, że zarówno dla mnie jak i Polaków, to jest wtórne – stwierdził Janusz Cieszyński.

Nowy minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski tłumaczy, że „zadania pełnomocnika rządu ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego RP „pełnią w dużej mierze CSIRT-y na poziomie MON, GOV i NASK” oraz instytucje podległe resortowi cyfryzacji”.

Uznał on, że wymienione podmioty skutecznie wywiązują się z tych obowiązków i nie ma potrzeby utrzymywania dodatkowej funkcji.

– Gdy sprawdziliśmy, ile zadań było przypisanych do Pełnomocnika, nie znaleźliśmy tam żadnych, które byłyby o mocy samodzielnej – podsumował decyzję Krzysztof Gawkowski.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze