TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Netia wypłaci rekompensaty za niewłaściwe aktywowanie usług dodatkowych

Prezes UOKiK podjął decyzję w sprawie Netii i aktywowania przez nią płatnych usług bez wyraźnej zgody klientów. Chodziło m.in. o Bezpieczny Internet 2, GigaNagrywarka Standard czy Pakiet HBO HD. Teraz operator zobowiązany jest do przyznania rekompensaty klientom.

Od kilku lat ciągnęła się sprawa Netii i włączania płatnych usług bez zgody klientów, co powodowało wyższe rachunki. UOKiK zajął się sprawą po skargach klientów. Decyzja urzędu kończy tę batalię.

Usługi Bezpieczny Internet 2, Bezpieczny Smartfon, Identyfikacja Numeru, Pakiet HBO HD, GigaNagrywarka Standard oraz GigaNagrywarka Maxi oferowane były klientom przedłużającym umowę, ale nie informowano o dodatkowych płatnościach za nie. W postępowaniu przeprowadzonym przez UOKiK orzeczono, że było to naruszenie zbiorowych interesów klientów.

Netia zobowiązana jest do pozytywnego rozpatrzenia reklamacji klientów i zwrotu pieniędzy osobom, które dezaktywowały jedną lub kilka usług dodatkowych przed otrzymaniem czwartej faktury z naliczonymi opłatami dodatkowymi.

Ponadto operator musi zmodyfikować procedurę zawierania umówi i zmiany warunków umowy  z usługami dodatkowymi.

Obecni klienci Netii otrzymają rekompensaty bez żadnych dodatkowych ruchów z ich strony. Jedynie ci, którzy zwrotu z reklamacji oczekują na konto bankowe będą musieli podać numer rachunku.

Osoby, które przestały być klientami Netii, powinny skontaktować się z infolinią operatora lub wysłać zgłoszenie e-mailem, w celu podania numeru konta, na który ma być wypłacona rekompensata. Da nich będzie też uruchomiony specjalny formularz na stronie: netia.pl/pl/komunikaty/uokik_2021. Jego aktywacja nastąpi 10 marca 2022 r.

Klienci będą również informowani o rekompensacie i zasadach jej przyznawania mailowo, telefonicznie lub w dniach 10.03-5.06.2022 r. listownie.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze