TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Netia, Orange i Play decyzją UOKiK zwrócą klientom opłaty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Netia, Orange i Play oddadzą klientom opłaty za usługo dodatkowe włączane bez wyraźnej zgody. Reklamacje zostały rozpatrzone pozytywnie.

Usługi były włączane bez wyraźnej zgody konsumentów. A na nich miał spoczywać obowiązek dezaktywacji ich przed końcem okresu bezpłatnego.

“Wiele osób piszących do UOKiK nie było świadomych tego, że muszą to zrobić” – podkreślono.

Do aktywacji usług dodatkowych dochodziło zarówno przy zawieraniu umowy, jak i podczas jej przedłużania i to podczas rozmowy telefonicznej, przez internet, ale też w salonie.

Zgodnie z ustawą włączanie dodatkowo płatnych usług musi odbywać się za wyraźną zgodą abonenta po poinformowaniu go o warunkach aktywacji i możliwości rezygnacji z usługi, by uniknąć opłat. Wyraźna zgoda to stwierdzenie „tak” na propozycje operatora. Nie można o tym mówić w sytuacji, gdy warunki oferty zakładają korzystanie z płatnej usługi jako konieczności przy korzystaniu z warunków promocyjnych umowy z operatorem.

“Konsument powinien mieć rzeczywistą możliwość wyboru, a zatem udzielenie odpowiedzi “nie” powinno skutkować brakiem aktywacji danej usługi” – podkreśla urząd.

Dlatego decyzją UOKiK Netia, Orange i Play muszą zmienić praktyki, a także zrekompensować konsumentom poniesione straty. Mają zostać wdrożone procedury, w których konsument będzie pytany na etapie zawarcia umowy o zgodę na aktywację dodatkowo płatnych usług

Decyzje urzędu dotyczą obecnych i byłych abonentów. Już teraz te dotyczące Netii i Orange są prawomocne. Na uprawomocnienie decyzji wobec P4 – operatora Play trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: finanse.wp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...