Aktualny władca rynku wideo w 1998 roku rozpoczął działalność jako wypożyczalnia filmów wysyłająca płyty DVD do kinomanów. Dziewięć lat później wprowadził pierwsze streamy materiałów wideo. Na chwilę obecną posiada 75 milionów subskrybentów i operuje w 190 krajach, w tym i w Polsce. Szacuje się, że 34% ruchu sieciowego generowanego w Ameryce Północnej to ruch generowany przez użytkowników Netflixa. To wspaniały wynik!
Wiele zostało już powiedziane w kwestii Netflixa. ICT Professional przyjrzał się jednak temu, co dla dostawców usług internetowych oznacza jego obecność w Polsce i przygotował kilka pytań, na które odpowiedzi udzielił Jorvis Evers, dyrektor komunikacji Netflixa na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę.
Inicjatywa Netflix Open Connect powstała, by dostarczyć milionom widzów najwyższej możliwej jakość wideo i kontent dzięki współpracy z setkami dostawców usług internetowych w celu przesyłania znacznych ilości danych poprzez firmowane przez nich urządzenie zwane Open Connect Appliance oraz politykę otwartości na nowych dostawców internetu. Gigant z Kalifornii umożliwia podłączenie się dostawców internetu, którzy dysponują dużym ruchem sieciowym. Netflix otwarty jest także na wskazówki i porady mające na celu usprawnienie przesyłania kontentu w internecie, który tworzone są wspólnie z internetową społecznością.
Neftlix sugeruje, aby dostawcy internetu mający w szczytowym momencie dnia ruch sieciowy w granicach 5 Gbps wykorzystali ich dedykowany serwer Open Connect Appliance (OCA), w konfiguracji N+1, gwarantujący odpowiednią przepustowość wystarczającą na bieżące jak i przyszłe potrzeby użytkowników.
ICT Professional: Na Waszej stronie: openconnect.netflix.com opisują Państwo jak operatorzy mogą skorzystać z możliwości podpięcia się bezpośrednio do węzłów w których jesteście lub skorzystać z Open Connect Appliance, aby w swoich sieciach „przybliżyć” kontent Netflixa. Czy oferta OCA jest już dostępna na nowych rynkach, gdzie w styczniu wszedł Netflix, a w szczególności czy operatorzy z Polski mogą skorzystać z takiej możliwości ?
Jorvis Evers: Oczywiście, jesteśmy niezwykle szczęśliwi mogąc przekazać polskim ISP, że mogą teraz połączyć się z nami dzięki regionalnym punktom wymiany ruchu.
ICT Professional: Usługa oferowana przez Netflix wymaga zarówno od użytkowników jak i operatorów bardzo szybkich łączy. Jakieś wskazówki dla operatorów, zwłaszcza tych, którzy mogą mieć duży ruch związany z Waszymi usługami?
Jorvis Evers: Potrzebne będzie łącze szerokopasmowe! A tak poważnie, to jesteśmy dumni z opracowanej przez nas technologii pozwalającej na przesyłanie obrazu w znakomitej jakości nawet przy łączu 1Mbps.
W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, w których kontent nie jest zapisany w pamięci cache, a przesyłany dopiero w momencie, gdy to użytkownik wyda stosowne polecenie, rozwiązanie stosowane przez Netflix polega na przesłaniu nowego i popularnego kontentu do OCA w porach nocnych, za pomocą IP transit w ramach bieżących aktualizacji.
ICT Professional: W ofercie Netflixa znajdują się treści w technologii 4K, która wymaga większych transferów. Na obecną chwilę w kontencie dostępnym na Polskim rynku nie ma dużo takich pozycji. Czy w najbliższym czasie spodziewacie się zwiększać ilość filmów w technologii 4K?
Jorvis Evers: Dostrzegamy duży potencjał w technologii 4K. Będziemy dodawać w najbliższym czasie znacznie więcej materiałów wideo dostępnych w wysokiej jakości standardzie rozdzielczości filmów cyfrowych. Dotyczy to także naszych bieżących produkcji. Pod koniec roku wprowadzimy również standard HDR[1].
Ponadto Netflix zapewnia, że dla każdego dostawcy internetu OCA oferować będzie wystarczającą ilość kontentu i zapewni możliwość trasowania BGP. Open Connect Appliance jest zbudowany na bazie komputerowych podzespołów, ulokowanych w jednej obudowie. Netflix dostarcza swoje urządzenie za darmo wraz z pełną dokumentacją oraz wsparciem technicznym. Wymagana jest jednakże znajomość konfiguracji BGP. Urządzenie ponadto potrzebuje niewielkiej ilości pamięci w data center oraz stałego zasilania. Neflix zachęca w razie jakichkolwiek pytań dotyczących OCA do kontaktu z oddziałem zajmującym się wsparciem dla tego urządzenia.
Technologia OCA jest ciągle udoskonalana, by móc ułatwić dostawcom internetu dostarczanie treści udostępnionych przez Netflix. Nie jest również problemem dostosowanie się pod konkretnego dostawcę internetu i personalizacja połączenia.
ICT Professional: Obecnie Wasza lista punktów wymiany ruchu nie obejmuje operatorów ze wschodniej Europy. Czy baza lokalizacji bezpośredniego peeringu będzie rozbudowywana o nowe rynki?
Jorvis Evers: Mamy taki plan. Chcemy się rozwijać i ciągłe powiększanie naszej bazy lokalizacji bezpośredniego peeringu jest jednym z naszych celów.
Open Connect Appliance również podlega ciągłym modyfikacjom, aby zwiększyć jego ergonomię i efektywność. Najnowsza wersja OCA może magazynować nawet 200TB kontentu pochodzącego z Netflixa. Tworząc obecną generacją OCA skupiono się na:
– zwiększeniu pojemności dysków przy zachowaniu wysokiej niezawodności,
– możliwości przesyłania większej ilości ruchu sieciowego,
– ulepszeniu konfiguracji poprzez zamieszczony na urządzeniu panel LCD,
– zmniejszeniu poboru mocy.
Netflix ma możliwość, aby połączyć ze sobą znaczną ilość data center oraz publicznych punktów dostępu do internetu. Dostawcy internetu, którzy nie biorą udziału w publicznym peeringu, powinni to rozważyć, gdyż pojedynczy węzeł może wspierać wielokrotne sesje peeringowe i dostarczać dostęp do kontentu, chmur i innych dostawców. Organizacje takie jak Akamai, Amazon, Facebook, Google/YouTube i Microsoft współuczestniczą w publicznym peeringu, dzięki czemu dostarczają znaczną ilość ruchu sieciowego do normalnego ISP. Streaming kontentu odbywa się za pomocą dedykowanego klienta, systemu centralnego sterowania i sieci OCA.
Netflix zasłonił się tajemnicą przedsiębiorstwa zapytany o wielkość ruchu sieciowego w Polsce po pierwszych miesiącach operowania.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie openconnect.netflix.com
Informacje zebrał i wywiad z Jorisem Evers, dyrektorem komunikacji Netflixa przeprowadził Michał Koch.
(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_HDR)