Z inicjatywy NASK powstał program Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa. Jego celem jest wspieranie i propagowaniu idei wielosektorowej współpracy na rzecz podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa państwa.
Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa (PdC) ma być środowiskiem umożliwiającym wymianę informacji i dobrych praktyk, a także dzielenie się doświadczeniem, między podmiotami uczestniczącymi w programie.
Program PdC jest inicjatywą o charakterze otwartym, co oznacza, że do programu mogą dołączyć podmioty skupione wokół Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Partnerstwo działa w formule spotkań i warsztatów z udziałem naukowców, ekspertów oraz praktyków sektora teleinformatycznego – czytamy w materiałach NASK.
Jako nieco bardziej szczegółowe zadaniem Programu PdC wskazane zostały:
- wspieranie polskich instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, w budowaniu oraz rozwijaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa,
- współtworzenie z partnerami systemu kooperacji, w szczególności wymiany informacji,
- kształtowanie i utrwalanie dobrych praktyk w zwalczaniu cyberzagrożeń,
- budowanie realnych struktur do odpierania ataków sieciowych.
Wielokrotnie pisaliśmy w ISPortalu o ryzykach i technikach stosowanych przez cyberprzestępców. Także NASK zauważa, że w świetle nowych zagrożeń niezbędna jest budowa niezawodnych i bezpiecznych mechanizmów współpracy międzysektorowej.
Wierzymy, że partnerstwo oparte na zaufaniu oraz wspólnie wypracowanych wartościach umożliwi skuteczną walkę i ochronę przed cyberzagrożeniami – podkreślono w komunikacie instytutu.
Czytaj także:
NASK o S46: niezawodność tego systemu przewyższa inne rozwiązania – ISPortal