Specjaliści CSIRT NASK wskazują, że w porównaniu z rokiem 2019 liczba odnotowanych ataków phishingowych w Polsce wzrosła w 2020 roku o 117%. Oznacza to, że zarejestrowano ponad 34,5 tys. zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach cyberbezpieczeństwa.
Przestępcy najczęściej próbują zdobyć dane logowania do poczty, banku, portalu społecznościowego lub innej usługi w sieci.
Badanie wykazało następujące przypadki ataków i naruszeń bezpieczeństwa:
Analizy oprogramowania wykazały 492 tys. szkodliwych próbek oraz 22 tys. unikalnych konfiguracji szkodliwego software’u. Niemal 6 tys. zgłoszeń dotyczyło ataków na urządzenia Internetu Rzeczy.
Przemysław Jaroszewski, kierownik działu CERT Polska, podsumował: „Ograniczenie liczby incydentów bezpieczeństwa jest możliwe tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich użytkowników sieci. Istotne jest dzielenie się wiedzą o takich zdarzeniach z osobami w najbliższym otoczeniu, w szczególności na poziomie instytucjonalnym. Ważnym elementem monitorowania stanu zagrożeń sieci jest rozwój i udostępnianie darmowych narzędzi analitycznych, wspomagających gromadzenie, przetwarzanie i wymianę informacji o zagrożeniach, np. systemu n6 oraz MWDB”.
CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty. Zespół ekspertów jest kluczowy w wypełnianiu przez NASK PIB ustawowych zadań CSIRT NASK w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Informacje o incydentach bezpieczeństwa można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie: https://incydent.cert.pl.
Źródło: nask.pl