TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASK apeluje: Zgłaszajmy przestępstwa w sieci

Specjaliści NASK apelują o zgłaszanie wszelkich przestępstw w sieci takich jak seksualne wykorzystanie dziecka, przemoc, zachowania rasistowskie, siejące nienawiść czy próby wyłudzenia pieniędzy bądź danych. Tylko wspólne działania sprawią, że walką z cyberprzestępczością będzie możliwa.

Pracujący w zespole Dyżurnet.pl, jak i CSIRT NASK w zespole CERT Polska, podkreślają wagę zgłoszeń internautów. W samym 2020 roku do zespołu Dyżurnet.pl trafiło ponad 8 tysięcy zgłoszeń. 2,5 tysiąca z nich było treściami CSAM – pokazującymi wykorzystywanie seksualne dzieci.

Także dzięki zgłoszeniom internautów udało się zablokować ponad 21,5 tysiąca stron wykorzystywanych do oszustw.

Co gdzie zgłaszać?

Zespół Dyżurnet.pl działający w NASK zajmuje się głównie treściami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe tzw. CSIRT. Zapewnia obsługę linii telefonicznej oraz serwisu internetowego, przez które można zgłaszać takie przypadki.

Zgłaszać takie treści można zatem na stronie:https://dyzurnet.pl/zglos-nielegalne-tresci

Dzięki specjalnej wtyczce (obecnie w Firefox, a niebawem w Chrome), można też zgłaszać nielegalne treści z poziomu strony, na której się znajdują. Przyspiesza to blokowanie danej strony przez ekspertów.

Wtyczka jest do pobrania na stronie:https://dyzurnet.pl/

W przypadku wyłudzenia, złośliwego oprogramowania, włamania lub próby włamania, ataków typu DoS i i DDoS – incydent należy zgłosić na:https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl

Można też zgłaszać próby wyłudzenia poprzez SMS-y. Najprostszy sposób to używając w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij” i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084.

Zespół CERT Polska tworzy też listę stron wykorzystywanych przez cyberprzestępców do oszustw:https://www.cert.pl/posts/2020/03/ostrzezenia_phishing/. Obecnie jest na niej już 21 696 domen.

– Czy zgłoszenie do CSIRT NASK zastępuje zgłoszenie na policję? Nie. Praktycznie wszystkie przypadki naruszające bezpieczeństwo w sieci internet wyczerpują znamiona przestępstw określonych w obowiązującym prawie RP. W szczególności mają tu zastosowanie artykuły 267-269 oraz artykuł 287 Kodeksu Karnego. Zwracamy także uwagę, że zazwyczaj przestępstwa te nie są ścigane z oskarżenia publicznego, lecz na wniosek pokrzywdzonego, więc bez oficjalnego zgłoszenia, policja nie rozpocznie śledztwa. – tłumaczy Sebastian Kondraszuk z CERT Polska.

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...