TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASA bada możliwości internetu w kosmosie

NASA szuka sposobów na zrewolucjonizowanie misji kosmicznych w przyszłości. Jednym z rozwiązań, które mają szansę się sprawdzić, jest internet w kosmosie. Ma pozwolić na wydajną komunikację między Ziemią a dalszymi zakątkami Układu Słonecznego. Testy technologii przeprowadzone na sondzie Psyche przekroczyły oczekiwania.

Technologię nazwano Deep Space Optical Communications (DSOC). Pierwszy test na sondzie Psyche przeszła w grudniu 2023 r. W jego trakcie na odległość około 31 mln km udało się przesłać obraz w jakości 4K. Uzyskano transfer danych na poziomie 267 Mbps. Już te efekty przekroczyły oczekiwania NASA, a to nie koniec możliwości DSOC.

Przy kolejnych testach postanowiono postawić na większe odległości. Z dystansu 225 mln km technologia osiągnęła transfer na poziomie 25 Mbps. To również zaskoczyło NASA, gdyż na takiej odległości za wynik zadowalający uznałaby 1 Mbps.

Obecnie sonda Psyche, na której wykonywano testy, jest w drodze do asteroidy o tej samej nazwie, znajdującej się w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Jednak kolejne testy NASA chce przeprowadzić dopiero, gdy sonda znajdzie się na Marsie.

Do czego służy kosmiczny internet?

Testy DSOC mają umożliwić NASA w przyszłości zastosowanie efektywnej komunikacji z astronautami. Także w przypadku wysłania ich na Marsa. To także optymalizacja transferu danych między dwiema planetami. Testy DSOC są ważnym krokiem do zrozumienia i pokonania wyzwań związanych z komunikacją międzyplanetarną. Nawet jeśli realne zastosowanie technologii pojawi się dopiero w latach 40. XXI, gdy ewentualnie pojawią się misje załogowe na Marsa.

Źródło: onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze