Nadzieje MiŚOT-ów 2021

81

Przedstawiciele małych i średnich operatorów optymistycznie patrzą na najbliższe miesiące i cały 2021 rok, choć mają też pewne obawy związane między innymi ze stabilnością biznesową kontrahentów.

W przeprowadzonej przez nas ankiecie dotyczącej obaw i nadziei MiŚOT-ów związanych z 2021 rokiem zdecydowanie przeważają pozytywy. Pojawiły się wręcz opinie, że „będzie to jedno z najlepszych lat” oraz „rok rozwoju i nowych szans dla branży telekomunikacyjnej”. Część ankietowanych liczy też na pozyskanie klientów zarezerwowanych do tej pory dla dużych operatorów. Najważniejsza i najczęściej powtarzana nadzieja biznesowa to utrzymanie trendu wzrostowego. Firmy wykorzystujące środki pomocowe (na przykład na budowę sieci FTTH z pożyczki szerokopasmowej) chcą też dalej pozyskiwać kapitał z tych źródeł.

Zeszłoroczne i obecne wydarzenia na świecie sprawiają jednak, że u wielu spośród operatorów budzą się także pewne naturalne obawy. Niepokoją się, że pogłębi sie ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, że trudniej będzie zrealizować już rozpoczęte inwestycje, a polityka prowadzona zarówno przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, jak i Unię Europejką będzie wspierać gigantów, przez których mali i średni operatorzy zostaną „pożarci”. Niektórzy z ankietowanych widzą w tym trend wynikający z globalizacji, która może jeszcze przyspieszyć w 2021 roku. Jeden z operatorów uważa, że „w przyszłości będzie coraz mniej miejsca na klasę średnią, na posiadaczy, a mali operatorzy to z tej perspektywy wypadek przy pracy. Kierunek jest taki, że pracodawcą może być państwo albo wielkie korporacje, dlatego koncentracja kapitału przyspieszy, a branża się skoncentruje”.

Inne wskazywane niepokoje związane z prowadzeniem biznesu to:

  • brak wykwalifikowanej kadry i szerzej „rąk do pracy”,
  • brak wsparcia ze strony lokalnych władz, podatki lokalne (głównie za wywóz śmieci),
  • niestabilne przepisy i rozwiązania prawne (operatorzy mają po prostu dość nieustannych zmian),
  • nasilenie nacisków na przyspieszenie fuzji i akwizycji.

Obawiamy się też nacisków politycznych na operatorów w zakresie wymagań hardwarowych odnośnie kontroli sieci i klientów, wymagań prawnych, których mali nie będą mogą unieść, nacisków i kontroli związanych z środkami pozyskiwanymi z dofinansowań.

Więcej na temat obaw i nadziei przedstawicieli MiŚOT-ów związanych z 2021 rokiem przeczytacie w najbliższym numerze magazynu http://ictprofessional.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here