W ACK CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pojawił się najwydajniejszy komputer w Polsce. Helios ma osiągać moc obliczeniową na poziomie 35 PFLOPS. Sprawia to, że jest nie tylko liderem w kraju, ale jednym z wydajniejszych komputerów na całym świecie.
Superkomputer Helios to efekt projektu Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC. Stanął w Akademickim Centrum Komputerowym w CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Korzystać z niego będą mogły polskie instytucje naukowe, a także prywatne firmy. W ten sposób uzyskają wsparcie w przeprowadzaniu badań w dziedzinach takich jak chemia, medycyna, materiałoznawstwo, astronomia czy ochrona środowiska.
Helios – najwydajniejszy superkomputer w Polsce
Superkomputer Helios oparty jest o platformę HPE Cray EX4000. Taka samą, jaką wykorzystuje się przy budowie najpotężniejszych systemów na świecie. Przykładem są amerykański Frontier czy europejski LUMI. Zakładana moc systemu to ok. 35 PetaFlops (w obliczeniach AI ma to być 1,8 ExaFlops). To cztery razy więcej niż Athena, która była poprzednim superkomputerem Cyfronetu.
W Heliosie znajduje się:
– 784 procesorów AMD EPYC 4. Generacji,
– 440 akceleratorów obliczeniowych NVIDIA Grace Hopper GH200,
– 24 akceleratory obliczeniowe NVIDIA H100.
W podsystemie znajdują się dwa rodzaje systemów plików Lustre:
– scratch o pojemności 1,5 PB i transferach ponad 1,8 TB/s,
– project o pojemności 16 PB i transferach niemal 200 GB/s.
Zestawienie techniczne jest imponujące, ale wymagają odpowiedniego chłodzenia. W przypadku Heliosa jest to chłodzenia cieczą umożliwiające osiągnięcie niskiego wskaźnika PUE (Power Usage Effectiveness). Podnosi to wydajność energetyczną systemu, a także obniża koszty jego eksploatacji. Ponadto odzyskiwanie ciepła pozwala wykorzystywać superkomputer do ogrzewania.
Źródło: Cyfronet, HPE, AMD, benchmark.pl