TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MSZ Ukrainy zaatakowane przez hakerów z Rosji

Hakerzy powiązani z Rosją zaatakowali Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Chcieli wykraść dokumenty, korespondencję dyplomatów oraz inne dane z resortu. CERT-UA przewiduje, że podobne działania będą podejmowane przez Rosję nie tylko do końca trwania w Ukrainie wojny, ale nawet po jej zakończeniu.

Podczas konferencji w Bukareszcie Nazar Tymoszyk z CERT-UA odniósł się nie tylko do tego rosyjskiego ataku na MSZ Ukrainy, ale też do wszystkich cyberdziałań rosyjskich wymierzonych w Ukrainę i jej sprzymierzeńców. Opowiadał o wielokrotnych cyberatakach Rosji po jej inwazji na Ukrainę i próbach wykradania danych osobowych obywateli Ukrainy. Zdaniem Nazara pozyskiwanie takich informacji pozwala Kremlowi identyfikować byłych oficerów sił Zełenskiego oraz inne osoby zaangażowane w obronę Ukrainy.

Współpraca dla lepszego cyberbezpieczeństwa

Nazar Tymoszyk przewiduje, że działania o charakterze rozpoznawczym oraz kampanie dezinformacyjne będą prowadzone nie tylko w trakcie trwania wojny, ale nawet po jej zakończeniu.

–  Tego typu operacje są tańsze i skuteczniejsze niż „jakiekolwiek konwencjonalne metody pozyskiwania informacji – mówi Nazar Tymoszyk, przedstawiciel CERT-UA.

Kijów wciąż skupia się na podnoszenie ochrony i obrony przed cyberzagrożeniami oraz na budowaniu cyberobronności kraju. Wsparciem tych działań jest współpraca z partnerami. Jeszcze przed atakiem Rosji Ukraina korzystała z pomocy specjalistów z innych państw oraz biznesu w celu umacniania zabezpieczeń. Chociażby Amerykanie pomagali w zidentyfikowaniu słabych punktów i ich likwidacji.

Teraz to Kijów chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Ma świadomość, że dzielenie się wiedzą oraz współpraca mogą przeciwdziałać cyberoperacjom prowadzonym przez obce służby.

Ukraina (…) jest gotowa do budowania lepszej współpracy z partnerami z regionu Morza Czarnego – twierdzi  Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Jest to nie tylko informowanie o atakach czy incydentach, ale zaangażowanie się we wspólne projekty i inicjatywy takie jak te badawczo-rozwojowe.

–  Musimy zacieśnić naszą współpracę. Razem możemy osiągnąć znacznie lepsze wyniki – zapewnia  Nazar Tymoszyk.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze