TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Monitor dla grafika – czym się wyróżnia spośród tradycyjnych monitorów?

Praca grafika to wymagający zawód. Tworzenie obrazów do materiałów drukowanych, reklam internetowych czy animacji 3D wymaga nie tylko kreatywności, ale też dużej wiedzy i odpowiednich narzędzi. Oprócz licencji na program graficzny umożliwiający tworzenie grafik, potrzebny jest też wydajny komputer, mysz i przede wszystkim – monitor. Ekran odgrywa kluczową rolę, bo to właśnie tam można obejrzeć swoje dzieło w całej okazałości. Czym powinien charakteryzować się monitor dla grafika? Zobacz najważniejsze cechy!

pasek

Jaki monitor dla grafika wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybierasz monitor do pracy biurowej, dla grafika czy dla gracza, należy zacząć od dobrania właściwej wielkości wyświetlacza. Odpowiedni rozmiar powinien być dopasowany do charakterystyki pomieszczenia. Monitor musi zmieścić się na biurku lub stole i być ustawiony w taki sposób, żeby można było komfortowo na niego spoglądać. Wyświetlacz należy umieścić na wysokości wzroku, a także ograniczyć możliwość wpadania silnego słonecznego światła, które mogłoby utrudniać pracę.

Do tych podstaw należy dołożyć jeszcze kilka dodatkowych elementów szczególnie istotnych dla osób pracujących kreatywnie. Na co powinien zwrócić uwagę grafik?

  • Jakość matrycy w monitorze – dobre monitory dla grafików to takie, które prawidłowo odwzorowują kolory. Dlatego istotna jest możliwe szeroka paleta barw, właściwy kontrast pomiędzy różnymi elementami widocznymi na ekranie, a także dobre kąty widzenia. Z tego powodu graficy szczególnie cenią monitory IPS, które pod względem odwzorowania barw przewyższają matryce VA i TN.
  • Ochrona oczu – często praca przy monitorze trwa przez wiele godzin, a to przecież nie jest zdrowe dla wzroku! Żeby chronić się przed szkodliwym niebieskim światłem, monitory mają specjalne filtry. Skuteczność ich działania to kolejny ważny element dla grafika.
  • Równomierne podświetlenie – monitor dla profesjonalisty to taki, gdzie wszystko jest dobrze widoczne, niezależnie od tego, czy znajduje się na środku ekranu, czy gdzieś na skraju. Silne, równomierne podświetlenie sprawia, że nic nie umknie twojej uwadze.
  • Możliwość regulacji – na projekt czasem warto spojrzeć z innej perspektywy. Możliwość przesuwania ekranu, zmiany jego wysokości czy kąta nachylenia to duży atut. Warto zatem uwzględniać także rodzaj i zakres regulacji położenia ekranu.

Wymienione powyżej elementy można uznać za absolutnie kluczowe. Mniej istotne będą te, na które patrzą gracze. Przy tworzeniu statycznych grafik czas reakcji czy częstotliwość odświeżania ekranu mają marginalne znaczenie.

Jaka rozdzielczość monitora dla grafika?

Jeśli wszystkie szczegóły i detale mają być dobrze widoczne, należy przyjąć, że minimalna dopuszczalna rozdzielczość monitora przeznaczonego do pracy twórczej to Full HD (1920 x 1080 pikseli). W sklepach można jednak znaleźć wiele modeli dysponujących wyższą rozdzielczością – na przykład Quad HD, czyli 2560 x 1440 pikseli. Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane monitory Ultra Wide, czyli modele znacznie szersze od standardowych.

Monitor dla grafika – podsumowanie

Karta graficzna, odpowiednio wydajny procesor i pamięć RAM – to wszystko istotne kwestie potrzebne do tego, żeby komputer radził sobie dobrze z obsługą zaawansowanych programów graficznych. Trudno jednak rozwinąć skrzydła bez dobrego monitora. Ten ostatni element jest czymś, na czym oszczędzać nie wolno. Jeśli praca ma być komfortowa, a projekty naprawdę udane, inwestycja w zaawansowany monitor komputerowy jest niezbędna. Producenci zdaja sobie z tego sprawę, dlatego wybór modeli dla grafików jest naprawdę duży. Niezależnie od tego czy preferujesz pracę w biurze, czy na home office, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zobacz wszystkie monitory w sklepie MediaMarkt!

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze