mObywatel pomaga w odbiorze świątecznych paczek

431

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do instalowania na naszych smartfonach aplikacji mObywatel. Coraz mniej czasu dzieli nas od świąt. Okazuje się, że przed Bożym Narodzeniem konsumenci nie tylko odwiedzają sklepy czy zamawiają prezenty w internecie, ale równie często zaglądają na pocztę. Jak informuje Poczta Polska, tylko w drugiej połowie listopada obsłużyła 5 milionów paczek, po 2,5 miliona tygodniowo. To więcej niż w najbardziej pracowitym tygodniu w grudniu zeszłego roku.

Oczywiście odbierając na poczcie przesyłkę, musimy liczyć się z koniecznością okazania dowodu tożsamości. Tymczasem w przedświątecznej gorączce można zapomnieć o wielu sprawach, w tym o dowodzie osobistym. Teraz wystarczy, że będziemy mieli w swoim telefonie właśnie aplikację mObywatel, w której znajdziemy m.in. mTożsamość.

„mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. To nasz cyfrowy portfel z dokumentami, w którym znajdziemy m.in. wszystkie dane z dowodu osobistego. Właśnie tę część aplikacji nazwaliśmy mTożsamość – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Już 720 tysięcy Polaków ma mObywatela w swoich smartfonach – dodaje szef resortu”

Popularność aplikacji rośnie z dnia na dzień i wciąż przybywa miejsc, gdzie można z niej skorzystać. To hotele, sklepy, urzędy, a także pociągi, w tym pociągi PKP Intercity, POLREGIO, a także Kolei Mazowieckich, Śląskich i Dolnośląskich. Aplikacja ma umocowanie prawne. Można jej użyć wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem.

„Jako klienci możemy wymagać od firm, by honorowały ten legalny i bezpieczny sposób potwierdzania tożsamości. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski – Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli ich używać wszędzie tam, gdzie to możliwe. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym.” – dodaje szef MC.

Poczta jest jednym z miejsc, gdzie Polacy z mObywatela korzystają najczęściej. Jeśli chcemy korzystać z aplikacji, możemy ją ściągnąć ze sklepu Google Play lub App Store. Musimy jednak pamiętać, że do uruchomienia mObywatela potrzebny jest profil zaufany. To on gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych oraz uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym. Jeśli nie mamy profilu zaufanego, możemy go założyć m.in. za pośrednictwem strony www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Poza mTożsamością w mObywatelu znajdziemy również mPojazd czyli odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Ta usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu, aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. Więcej informacji o aplikacji znajdziemy na stronie www.gov.pl/mobywatel

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji