TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MiŚOT-y ponownie zagrały z WOŚP

Wsparcie lokalnych operatorów telekomunikacyjnych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma długą tradycję. Dla wielu z nich jest to już sprawa naturalna i oczywista, na stałe wpisane w kalendarz wydarzeń.

– Gramy z orkiestrą już 30 lat – mówi Jerzy Nowicki, właściciel firmy Bart-Sat z Bartoszyc. – W dniu finału prowadziliśmy na antenie naszej lokalnej telewizji kablowej licytację gadżetów zebranych przez wolontariuszy, a ufundowanych przez lokalne firmy. Od godziny 17 aż do północy działała tam prawdziwa maszyna licytująco-grająca.

Charytatywne zbiórki WOŚP odbywały się w całej Polsce odbyła się także ogromna liczba aukcji internetowych.

– Podczas lokalnego finału zapewniamy sztabowi WOŚP w Kwidzyniu obsługę telekomunikacyjną, czyli infolinię, na której prowadzone jest też licytacja – mówi Artur Wojtysiak ze spółki Danar. – Działać będzie przez cały najbliższy miesiąc by zapewnić kontakt w sprawie odbioru wylicytowanych przedmiotów. Prowadzimy tę działalność od kilku lat. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedstawicielami miasta i pomagamy tam, gdzie jest to potrzebne.

Firma Promedia z Kluczborka przez lata zapewniała sprzęt i zaplecze techniczne na potrzeby transmisji koncertów z miejscowego rynku. Odkąd lokalny dom kultury ma własny sprzęt, zabezpiecza łącze potrzebne do transmisji.

Dariusz Wesołowski (Promedia)
Dariusz Wesołowski (Promedia) podczas realizacji transmisji

Warto przy tym podkreślić, że napotykane wyzwania techniczne nie należą przy finale WOŚP do najłatwiejszych.

– Zapewniliśmy łącze internetowe placówce, która obsługuje lokalny sztab WOŚP, a było to zlecenie nietypowe, wymagające dużej elastyczności – mówi Łukasz Hamerski, właściciel firmy M@xnet z Gdyni. – Łącze potrzebne jest jedynie na półtora miesiąca, a sztab znajduje się w miejscu, gdzie właściwie nikt inny nie chciał się tego podjąć. Ponadto na aukcji internetowej licytowany jest zestaw naszych firmowych gadżetów (koszulki, leżaki, długopisy, smycze, magnesy z otwieraczami).

Operatorzy często zapewniają też wolontariuszom pomieszczenia, w których mogą się ogrzać, przekąski i ciepłą herbatę.

Jaworznicka firma Art-Com co roku przekazuje na aukcję vouchery zawierające pakiet ich usług. Licytacje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a zaoferowane kwoty w całości przekazywane są na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku ich voucher obejmował Podłączenie oraz rok światłowodowego internetu oraz System Wi-Fi Tenda nova MW5C typu mesh dla całego domu przeznaczony sieci o wysokich prędkościach i wylicytowany został za ponad 6,5 tys. złotych, co kilkaktronie przekracza wartość usługi!

Dodatkowo firma wspierała też inne lokalne licytacje, w tym najważniejszą – o prawo do nazwy ronda w centrum miasta. Art-Com wygrał ją już dwukrotnie: raz rondo nosiło nazwę Intern@utów, a kolejnym razem imię Jeffa Hannemana. Od lat pracownicy firmy są również wolontariuszami w jaworznickim sztabie.

Roczny INTERNET światłowodowy 600Mb/s i usługę telewizyjną na aukcję wystawił także m.in. MICROLINK z Sępólna Krajeńskiego.

Wsparcie lokalnych inicjatyw przez małych i średnich operatorów ma często charakter spontaniczny. Prośby o wsparcie szybko docierają do właściwych osób i rzadko pozostają bez odpowiedzi, czasem nawet wtedy gdy dzieje się to w ostatniej chwili.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Fundacja planuje kupić urządzania dla:

  • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne;
  • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry;
  • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy;
  • rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc;
  • torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.
Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze