TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MiŚOT dla OSE – relacja z prelekcji podczas INET MEETING [EPIX INSIDE]

Maili i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni zadeklarowali możliwość podpięcia blisko 10 tys. szkół i innych obiektów edukacyjnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest to na obecną chwilę największa liczba deklarowana przez operatorów chcących przystąpić do projektu. Liczba przewyższa łączne deklaracje zawarte w porozumieniach, jakie Ministerstwo Cyfryzacji podpisało do tej pory z trzema dużymi telekomami, Ineą, Netią i Orange. Ponadto, jak szacują sami operatorzy, połowa z zadeklarowanych szkół już jest podłączona do szerokopasmowego internetu dzięki MiŚOT. Ilość ta świadczy o ogromnym potencjale drzemiącym w lokalnych ISP, którzy, jak się okazuje, nie tylko posiadają duży zasięg, ale także są najbliżej lokalnych społeczności.
Projekt powstał całkiem spontanicznie, na jednym z forów branżowych, gdzie MiŚOT wymieniają się swoimi spostrzeżeniami. Potencjał przedsięwzięcia opiera się w głównej mierze na możliwościach technicznych. Większość ISP, którzy wypełnili ankiety, są podłączeni do największego węzła wymiany ruchu międzyoperatorskiego EPIX, co ułatwia realizację przedsięwzięcia. Pytanie natomiast, jakie się nasuwa, to czy projekt MiŚOT dla OSE zdąży zostać zrealizowany. Mimo iż Ministerstwo Cyfryzacji wstępnie pozytywnie zaopiniowało akcję, o czym piszemy w bieżącym magazynie, to czasu zostało niewiele i nie ma pewności, że MC zechce przekładać jakiekolwiek terminy. Tym bardziej lokalni ISP powinni się pospieszyć ze swoimi deklaracjami. Instrukcję wsparcia projektu EPIX publikuje na swojej stronie pod adresem: https://www.epix.net.pl/misot-dla-ose/ .
Nie jest jednak pewne, że zebrane informacje i potencjał, jaki w zakresie podłączenia do internetu szkół posiadają MiŚOT, zostanie wykorzystany w przedmiotowy sposób. Organizatorzy akcji zamierzają zwrócić uwagę skali przedsięwzięcia wszystkim branżowym organizacjom. Liczą oni na istotne doradztwo z ich strony, jak taki potencjał wykorzystać najlepiej. Może się okazać, że przystąpienie do projektu OSE nie jest jedynym możliwym i najlepszym kierunkiem.
Inicjatorzy i sami operatorzy zauważają jeszcze jeden pozytywny aspekt całej akcji. Dzięki niej i działaniom PR wokół projektu, lokalni ISP z pewnością skorzystają także wizerunkowo. Może to to być dla MiŚOT promocja własnych usług na lokalnych rynkach i pokazanie się w mediach nie tylko branżowych ale także ogólnopolskich.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...