TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ministerstwo cyfryzacji ma otrzymywać dane lokalizacyjne zdrowych osób

Minister cyfryzacji będzie mógł zbierać od operatorów komórkowych dane lokalizacyjne użytkowników. Nie tylko tych zakażonych czy objętych kwarantanną, ale także tych zdrowych. Premier też uzyska większe uprawnienia. Będzie mógł zażądać od telekomów danych, które uzna za niezbędne dla zwalczania koronawirusa.

Dziennikarze Gazety Prawnej dotarli do projektu nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej, który daje większe uprawnienia ministrowi cyfryzacji i premierowi RP. Zgodnie z nim operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane (obejmujące okres ostatnich 14 dni) o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Minister ma także otrzymywać zanonimizowane dane o lokalizacji „urządzeń końcowych” wszystkich użytkowników.

Ministerstwo Cyfryzacji w mijającym tygodniu poinformowało, że trwają prace nad nową aplikacją ProteGO. Resort przekonuje, że ProteGO nie pozwala na śledzenie użytkowników i nie będzie można z niej sczytać np. naszego numeru telefonu. Aplikacja będzie jedynie zapamiętywać inne napotkane urządzenia (nie użytkowników!). Dane będą przechowywane wyłącznie na urządzeniach przez dwa tygodnie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zycie-po-kwarantannie–przetestuj-protego

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...