W związku powszechnym spisem rolnym dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym mali i średni operatorzy telekomunikacyjni, zobowiązani są przekazać do Głównego Urzędu Statystycznego dane abonentów. Termin mija dziś (28.02.2020).
Dane przekazywane GUS przez operatorów będą służyły realizacji Powszechnego Spisu Rolnego w roku 2020 i są niezbędne do wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego wśród tych osób, które nie dokonały samospisu internetowego.
Operatorzy podać muszą następujące dane abonentów:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) numer PESEL – w przypadku obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
3) numer telefonu kontaktowego, jeżeli jest dostępny;
4) adres zamieszkania i adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania:
a) kod TERYT województwa, jeżeli jest dostępny, i nazwę województwa,
b) kod TERYT powiatu, jeżeli jest dostępny, i nazwę powiatu,
c) kod TERYT gminy, jeżeli jest dostępny, i nazwę gminy,
d) identyfikator TERYT miejscowości, jeżeli jest dostępny, i nazwę miejscowości,
e) identyfikator TERYT ulicy, jeżeli jest dostępny, i nazwę ulicy,
f) numer budynku,
g) numer lokalu.
– W przekazywanym wykazie powinny znaleźć się także dane o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a wymienionych danych o abonentach będących osobami fizycznymi nie należy różnicować ze względu na prowadzenie albo nieprowadzenie działalności gospodarczej – wyjaśnia Łukasz Bazański z kancelarii itb Legal. – Z kolei dane kontaktowe w zakresie telefonu należy przekazać tylko jeżeli operator nimi dysponuje już w swoim rejestrze.
Przypominamy, że do przekazywania danych wykorzystany powinien być jedynie system informatyczny TransGUS (https://ankieter.stat.gov.pl/transgus), który umożliwia transfer danych w kanale szyfrowanym. W celu uzyskania możliwości przekazywania danych należy wcześniej założyć konto. W celu uzyskania uprawnień do przekazywania danych należy skontaktować się z GUS (adres e-mail: operatorzy@stat.gov.pl).
Zgodnie z informacją przekazaną przez GUS i przepisami ustawy o statystyce publicznej, stosowanie oznaczeń kodowych przyjętych w rejestrze terytorialnym TERYT nie odnosi się do podmiotów prowadzących niepubliczne systemy informacyjne. Tak więc dołączanie kodów i identyfikatorów TERYT do adresów przekazywanych przez ISP ma charakter dobrowolny. Dopuszcza się różne formaty przekazywanych danych, a ich transfer jest możliwy do 28 lutego 2020 r.
Dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych zobowiązani będą do ponownego przekazania do GUS danych w terminie do 26 lutego 2021 r. na podstawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.