Prezydent Tarnobrzega wydał zgodę na budowę masztu telekomunikacyjnego pomimo protestów mieszkańców. Protestujący zebrali 306 podpisów przeciwko budowie w centrum osiedla Zakrzów. Proponowali też inną lokalizację masztu jaką miał być teren Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Protestami mieszkańców osiedla Zakrzów nie przejął się ani prezydent, który wydał zgodę, ani inwestor. To P4 operator sieci Play. Stwierdzono, że inwestycji sprzeciwia się jedynie część społeczności lokalnej – przeciwko budowie zebrano 306 podpisów – a korzyści z tej inwestycji będą mieć pozostali mieszkańcy w Tarnobrzegu.
Prezydent w swojej decyzji, która pozwala na budowę masztu telekomunikacyjnego stwierdził, że nie będzie to inwestycja uciążliwa dla środowiska i ludzi. Natomiast planowana stacja bazowa telefonii komórkowej zapewni łączność dla około 47 tysięcy osób na wszystkich osiedlach Tarnobrzega.
Co z proponowaną przez mieszkańców osiedla Zakrzów lokalizacją?
Mieszkańcy protestując przeciwko budowie w środku własnego osiedla, nie chcieli jednocześnie pozbawić szansy na lepsze zasięgi wszystkich w Tarnobrzegu. Proponowali inną lokalizację masztu telekomunikacyjnego na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego w Zakrzowie. To miejsce oddalone od planowanego o 150-200 metrów i nie znajduje się w terenie zabudowanym.
Jednak inwestor stwierdził, ze tylko umieszczenie masztu telekomunikacyjnego na ulicy Przemysłowej zapewni prawidłowy zasięg sieci telefonii komórkowej. Postawienie go w proponowanej przez mieszkańców lokalizacji nie spełnia już tych parametrów.
Taka argumentacja w świetle planów zapewnienia łączności sieci dla wszystkich osiedli naszego miasta wydaje się wręcz absurdalna i dziwi nas fakt, że Prezydent naszego miasta nie liczy się ze zdaniem mieszkańców i swoich wyborców a za jedynie słuszne uznaje stanowisko inwestora – napisał na swoim profilu zarząd osiedla.
Źródło: nadwisla24.pl
W odpowiedzi na nasz tekst z 15 listopada 2022 r. otrzymaliśmy od Play maila, w którym znajdowało się “Stanowisko P4 sp. z o.o. ws. inwestycji w Tarnobrzegu/os. Zakrzów”. Czytamy w nim:
Podejmowane przez nas w tym zakresie działania są spójne zarówno z krajowymi strategiami na rzecz cyfryzacji jak i regionalnymi. Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego do 2030 r. jako jeden z najważniejszych celów wymienia rozwój infrastruktury informacyjno-komunikacyjnej regionu. Współczesne miasta i aglomeracje miejskie zarządzane są przy pomocy inteligentnych narzędzi wymagających wysokiej jakości usług mobilnych a budowa tej stacji bazowej znacząco wpłynie na poprawę dostępności do nowoczesnych usług cyfrowych dla mieszkańców osiedli Zakrzów, Sielec, Wymysłów i Borów.
(…)
Statystyki, którymi dysponuje operator świadczą o dużym zapotrzebowaniu na świadczenie usług telekomunikacyjnych na obszarze, w którym zaplanowano inwestycję. Osiedla Zakrzów, Sielec, Wymysłów i Borów są obecnie jednymi z najdynamiczniej rozbudowujących się w Tarnobrzegu a w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizacji znajduje się ponadto Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny oraz nowo wybudowana obwodnica miasta.
(…)
Dialog ze społecznością lokalną jest ważnym elementem prowadzenia inwestycji, który inwestor zawsze prowadzi z poszanowaniem dla partnerów społecznych. Dlatego w dniu 16 listopada uczestniczyliśmy w spotkaniu z mieszkańcami zorganizowanym przez samorząd Tarnobrzega, na którym szczegółowo wyjaśnialiśmy zasadność budowy stacji bazowej w tym rejonie oraz odpowiadaliśmy na wątpliwości mieszkańców.
Ponadto, zaproponowana przez gminę lokalizacja na terenie Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowego technologicznego znajdowała się nie 150-200 metrów jak wskazano artyule ale niespełna 400m. Pomimo tego inwestor przeprowadził analizę planistyczną dla lokalizacji na terenie TPPT, jednak nie spełniła ona kryteriów niezbędnych dla zapewnienia mieszkańcom Zakrzowa, Wymysłowa i Borowa stabilnego i szybkiego dostępu do sieci telekomunikacyjnej. Miasto Tarnobrzeg deklaruje poszukiwanie kolejnych lokalizacji, które inwestor będzie analizował planistycznie.