TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mieszkańcy Jarocina obawiają się 5G

Play chce w Jarocinie zbudować nową wieżę telekomunikacyjną. Mieszkańcy są przeciwni, bo obawiają się, że będzie na niej nadajnik 5G. Operator przekonuje, że inwestycja ma zapewnić mieszkańcom okolicy jak najlepszą jakość usług mobilnych.

W Jarocinie przy ul. Świętego Ducha ruszyły prace ziemne związane z budową wieży telekomunikacyjnej. Jednak mieszkańcy nie chcą w tym miejscu inwestycji, bo obawiają się, że znajdzie się na niej nadajnik 5G.

– Jako mieszkańcy nie zostaliśmy poinformowani o planowanej inwestycji. Stawia to sieć Play. Z rozmów z pracownikami wiem, że oficjalnie jest stawiany nadajnik 3G, ale sami pracownicy mówią, że po odbiorach jest to przerabiane na 5G – powiedział jeden z mieszkańców z ul. Świętego Ducha –Maszt o wysokości 55 metrów jest budowany w strefie zamieszkania. W promieniu 40 metrów są domy. Nikt nie chce mieć takiego masztu pod swoim domem. Takie coś niech stawiają sobie w szczerym polu, a nie na osiedlu – dodał.

Chociaż nie ma dowodów na to, że promieniowanie elektromagnetyczne nadajników sieci komórkowych wpływa negatywnie na zdrowie – także to z nadajników 5G, to wiele osób nadal ma obawy związane z masztami telekomunikacyjnymi i ich znaczeniem dla organizmów ludzi i zwierząt. Trudno się dziwić, skoro nawet w trakcie poważnych dyskusji pojawiają się tego typu „rewelacje” jak powodowanie przez PEM raka czy globalne ocieplenie będące skutkiem 5G.

Naukowcy podchodzą do tematu z ostrożnością.

– Wiemy , że pole elektromagnetyczne, z którym mamy do czynienia w telefonii komórkowej, działa na organizm człowieka i wywołuje skutki biologiczne. Nie ma natomiast jednoznacznych danych, pozwalających stwierdzić, czy ma to jakieś skutki zdrowotne. Z tego powodu, jeśli chodzi o normy dotyczące promieniowania, należy przyjąć zasadę ostrożności. O skutkach biologicznych i zdrowotnych promieniowania milimetrowego nie wiemy prawie nic. Zastosowania takich fal były niszowe, a badań zakrojonych na szeroką skalę nie było – wyjaśnił prof. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

To nie przekonuje mieszkańców Jarocina, którzy zwrócili się do Powiatowego Inspektora Budowlanego o kontrole budowy. PIB stwierdził prawomocne pozwolenie na budowę wieży operatora telekomunikacyjnego i brak odstępstw od projektu budowlanego. Dlatego nie ma podstaw do wstrzymania prac.

Okazało się również, że w Jarocinie obecnie jest 11 anten 5G na częstotliwości 2100 MHz. Należą one nie tylko do Play, ale także do Orange i T-Mobile. Nadajniki Plusa wykorzystują natomiast blok o szerokości 50 MHz z pasma 2600 MHz.

Play wyjaśnia

Play twierdzi, że inwestycja ma zapewnić jak najlepszy dostęp do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej mieszkańcom i powstają w ich interesie. Budowa ma wszystkie potrzebne zgody, a jej finał planowany jest na połowę tego roku.

W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej  – wyjaśnia Play w oświadczeniu.

Źródło:telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze