TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KPRM Cyfryzacja odpowiada na zarzuty NIK

Przeprowadzając kontrolę działań rządowych w obszarze cyberbezpieczeństwa NIK znalazł wiele niedociągnięć, a nawet uchybień. Pojawiły się one w opublikowanym raporcie „Działania państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania skutków wybranych przestępstw internetowych, w tym kradzieży tożsamości”. Do zarzutów w nim zawartych odnosi się KPRM Cyfryzacja.

7 marca 2023 r. opublikowano raport z kontroli NIK „Działania państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania skutków wybranych przestępstw internetowych, w tym kradzieży tożsamości”. Zawiera on liczne uwagi do działań prowadzonych w obszarze cyberbezpieczeństwa przez KPRM.

KPRM Cyfryzacja odnosząc się do raportu zwraca uwagę na to, że kontrola została przeprowadzona dwa lata temu, przez co nie uwzględnia działań podejmowanych w ostatnim czasie. Pandemia o wojna w Ukrainie mają wpływ na bezpieczeństwo cyfrowe w Polsce. Nie pozostaje to bez odzewu. KPRM Cyfryzacja w ramach obrony przed zarzutami wymienia działania, które podejmowane są obecnie dla lepszego ochrony obywateli w obszarze cyberbezpieczeństwa. Są to m.in.:
– przygotowany przez Cyfryzacja KPRM projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości – w aplikacji mObywatel ma pojawić się możliwość zamieszczenia zastrzeżenia wobec zaciągania zobowiązań finansowych, co ma uchronić obywateli i obywatelki przed wyłudzeniami
projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej skierowany już do Sejmu, który nakłada na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek blokowania SMS-ów wyłudzających dane i połączeń głosowych podszywających się pod inną osobę lub instytucję.

Ponadto odniesiono się do zarzutów o niewystarczające działania edukacyjne prowadzone w zakresie cyberbezpieczeństwa. KPRM Cyfryzacja twierdzi, że taki wniosek wynika z wzięcia pod uwagę jedynie niewielką część działań realizowanych w ramach kampanii komunikacyjnych. Wymienia przy okazji prowadzone przez siebie kampanie takie jak:
– kampania skierowana do rodziców i opiekunów „Nie zagub dziecka w sieci”,
– seria animowanych filmów dla dzieci „Bądź z innej bajki”,
– kampania e-senior potrafi!,
– akcja „Seniorze, spotkajmy się w sieci”,
– 18 scenariuszy CYBER lekcji,
– platforma e-letningowa  „Bezpieczni w sieci”.

W kwestiach związanych z zarządzaniem Systemem S46 i podejrzeniem niegospodarności przy jego obsłudze KPRM Cyfryzacja wyjaśnia, że system nie służy bezpośrednio zwalczaniu cyberprzestępczości skierowanej przeciwko „indywidualnym użytkownikom internetu”. Jego celem jest możliwość wymiany informacji także w sytuacjach, gdy zakłócone będzie funkcjonowanie internetu lub publicznej sieci telefonicznej. Dlatego KPRM Cyfryzacja uznaje bezzasadne zarzuty NIK dotyczące nieprawidłowości w działaniu tego systemu.

O raporcie NIK, do którego odnosi się KRPM Cyfryzacja pisaliśmy tutaj:

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...