TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Meta oskarżona przez KE o wykorzystywanie rynkowej dominacji

Komisja Europejska oskarża Metę o wykorzystywanie monopolistycznej pozycji na rynku. Chodzi o reklamy odsyłające do Facebook Marketplace. Użytkownicy Facebooka nie mogą z nich zrezygnować.

Serwis Politico informuje:

Komisja Europejska obciążyła koncern Meta zarzutami za nadużywanie dominującej pozycji rynkowej w zakresie polityki reklamowej.

W główny serwis społecznościowy wbudowane są reklamy, które odsyłają użytkowników do Facebook Marketplace. Meta nie daje swoim użytkownikom opcji rezygnacji z tej usługi.

– Przedmiotem naszych wstępnych ustaleń jest fakt, że Meta wiąże swoją dominującą sieć społecznościową Facebook z systemem reklam Facebook Marketplace. Oznacza to, że użytkownicy Facebooka nie mają wyboru poza tym, że zmuszeni są do dostępu do systemu Facebook Marketplace – stwierdziła Margrethe Vestager, komisarz zajmująca się kwestiami konkurencji i ochrony konsumentów.

Działania Mety naruszają też prawo antytrustowe. Vestager mówi  o nieuczciwych praktykach w korzystaniu z Facebook Marketplace. Nie tylko użytkownicy serwisu są zmuszeni do korzystania z tego, a zamieszczane ogłoszenia są także reklamami. Także sama firma ma możliwość skorzystania z tych wewnętrznych systemów reklamowych, do czego firmy zewnętrzne – także reklamujące się na Facebooku – nie mają dostępu.

Meta ze swej strony chciałaby prowadzenia postępowania za zamkniętymi drzwiami.

– Będziemy dalej współpracować z regulatorami, aby zademonstrować, że nasze innowacje są prokonsumenckie i prokonkurencyjne – powiedział Tim Lamb, dyrektor ds. konkurencji na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w Mecie.

Regulatorzy mogą nałożyć na firmę karę finansowa w wysokości do 10 proc. globalnych przychodów za ostatni rok podatkowy. Mogą też nakazać zmianę praktyk i rozdzielenie usługi Facebook Marketplace od głównego serwisu społecznościowego firm czy dopuszczenie do danych z tej platformy innych firm.

Nie po raz pierwszy Metę oskarżył unijny organ o nadużywanie monopolu na rynku. Politico pisze o sytuacji sprzed pięciu lat, gdy wtedy jeszcze Facebook został ukarany grzywną w wysokości 110 mln euro za takie działania. Wtedy firma nie dostarczyła odpowiednich informacji podczas postępowania w sprawie przejęcia WhatsAppa.

Natomiast niemiecki organ antytrustowy stwierdził w 2017 roku, że nieuczciwe są praktyki gromadzenia danych przez Metę. Koncern usiał przestać śledzić aktywność użytkowników poza Facebookiem. Obecnie ta sprawa ma swój dalszy ciąg przed sądem w procesach odwoławczych.


Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...