TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Memorandum o współpracy w zakresie cyfryzacji między Polską i Ukrainą

Memorandum o współpracy w zakresie cyfryzacji podpisali przedstawicieli Polski i Ukrainy. Nasz kraj reprezentował Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji. Ze strony ukraińskiej był to Mykhailo Fedorov, wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Celem partnerstwa Polski i Ukrainy jest współpraca w dziedzinie technologii cyfrowych i innowacji, rozwój branży IT, sztucznej inteligencji, e-administracja. W ramach współpracy rozwijane będą także aplikacje mObywatel i Diia.

–  Podpisaliśmy memorandum w celu rozszerzenia możliwości współpracy polsko-ukraińskiej. Osobiście widzę, a nasi ukraińscy przyjaciele potwierdzają to, że pomoc ze strony Polski ma realny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludności ukraińskiej podczas wojny. Zrobimy wszystko, aby wzmocnić nasze wsparcie cyfrowe. Ukraina musi wygrać wojnę, a strategiczna współpraca polsko-ukraińska pomoże osiągnąć ten cel! – stwierdził Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Krzysztof Gawkowski w celu ustalenia współpracy odbył wizytę w Kijowie. Zapewnił, że polski rząd będzie nadal pokrywać opłaty za terminale. Pozwoli to na kontynuowanie korzystania z usług komunikacyjnych przez kluczowe obiekty infrastruktury bezpłatnie.

– Polska jest kluczowym partnerem w krajobrazie cyfrowym Ukrainy. W obliczu pełnowymiarowej inwazji Polska wykazała stałe wsparcie dla naszej infrastruktury cyfrowej na poziomie strategicznym. Polska stała się wiodącym dostawcą terminali Starlink dla Ukrainy, dzięki czemu ponad 20 000 terminali zwiększa komunikację i dostęp do internetu dla Ukraińców. Jestem przekonany, że nasze partnerstwo będzie nadal przynosić liczne wspólne inicjatywy i znaczące projekty w przyszłości – powiedział Mykhailo Fedorov, wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Wizyta była okazją do poruszenia tematu roli Polski jako głównego ośrodka analitycznego i koordynacyjnego Mechanizmu Tallińskiego (tzw. Back Office). Zapewnia to zaspokojenie średnio – i długoterminowych potrzeb ukraińskiego systemu cyberbezpieczeństwa, wzmocnieniu odporności Ukrainy.

Zwieńczeniem wizyty było zwiedzanie Unit City. Powstałego w 2020 r. centrum rozwoju nowych technologii oraz wspierania startupów, które nazywane jest ukraińską Doliną Krzemową. Odbyło się tam spotkanie z przedstawicielami Ukraińskiego Funduszu Startupów. 

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...