Czy popularne media społecznościowe i gry to tylko rozrywka, czy także zagrożenie? W ramach kampanii „Bezpieczne wakacje w sieci” NASK pokazuje, jak dobrze się bawić i skutecznie omijać zagrożenia.
Badania NASK „Nastolatki 3.0” pokazują, że ponad 80 proc. młodych ludzi korzysta z portali społecznościowych i często ma je zainstalowane w formie aplikacji w smartfonach. Podobne zachowania przejawiają także dorośli.
Jednak jedni i drudzy nie zastanawiają się nad konsekwencjami i mało kto wnikliwie czyta Regulamin i Politykę Prywatności. A w niektórych przypadkach kliknięcia zgody na instalacje aplikacji wiąże się z przekazaniem wielu danych na swój temat, a czasem także dostępu do aparatu czy geolokalizacji. Dawka wiedzy na temat tego co powinno niepokoić w aplikacjach i jak bezpiecznie z nich korzystać znajduję się do pobrania na stronie:
https://dyzurnet.pl/aktualnosci/wpis/aplikacje-sa-fajne-ale-czy-wiesz-o-nich-wszystko
W 2018 roku przeprowadzono też badania, z których wynika, że wielu nastolatków gra w dni powszednie w gry cyfrowe. 33,7 proc nastolatków spędza na tej aktywności ponad 2 godziny, a 9,5 proc. ponad 4 godziny. W weekend te dane są jeszcze wyższe. 56,3 proc nastolatków gra wtedy ponad 2 godziny, a 27,6 ponad 4 godziny.
Czy jednak gry to tylko zagrożenie?
– Cyfrowej rozrywce towarzyszy wiele mitów. Postrzegana jest często jako bierna, ogłupiająca, niebezpieczna dla zdrowia. Tymczasem racjonalne korzystanie z gier cyfrowych to nie tylko rozrywka, ale też możliwość zdobywania zaskakująco wielu umiejętności, które wykorzystamy w innych dziedzinach życia. – mówi Marta Witkowska, ekspertka NASK. By uspokoić rodziców, a jednocześnie uwrażliwić ich na to, co powinno niepokoić, powstał poradnik „Nastolatki i gry cyfrowe” do pobrania na stronie:
https://akademia.nask.pl/publikacje
Na stornie znajdują się też inne opracowania, które pomogą rodzicom dowiedzieć się, jak ich dziecko może bezpiecznie korzystać z internetu.
Źródło: informacja prasowa NASK