MdS wspiera operatorów w zakresie cyberbezpieczeństwa

Na ISP Forum trwają rozmowy dotyczące agresji Rosji na Ukrainę i cyberbezpieczeństwa w czasie wojny.

„Historia dzieje się na naszych oczach” – to zdanie otwierające dyskusję o obecnej sytuacji międzynarodowej. Dwa wspomniane tematy to „Ukraina-Rosja – czy możemy pomóc?” oraz „Obowiązujące stopnie CRP i ich konsekwencje dla MiŚOT – MdS radzi”.

Świat obiegły informacje o trwających atakach sieciowych. Hakerzy walczą po obu stronach, a problemy z dostępem do różnych witryn internetowych odnotowano też w Polsce. Marcin Zemła, przedstawiciel projektu MdS (MiŚOT dla Security), apelował o spokój i metodyczne, chłodne działanie. Ekspert odniósł się też do wprowadzonego alarmu CHARLIE-CRP: „[stan alarmowy – przyp. MK] wiąże się dla niektórych z Was z pewnymi obowiązkami ustawowymi. Podmioty obsługujące administrację publiczną mają pomóc w ich wykonaniu. Zatem, jeśli moi drodzy wśród Waszych klientów znajdują się jednostki publiczne […] mają wesprzeć w zakresach wynikających z umów jednostki administracji publicznej”.

Eksperci przedstawiają skalę zjawiska. Polskie serwery mierzą się z milionami ataków typu C2C, próbami wszczepienia złośliwego kodu oraz prób łamania zaszyfrowanych danych. „Wojna w cyberprzestrzeni trwa” – podsumował Zemła. Operatorzy informują, że obserwują coraz więcej podejrzanych aktywności w logach własnych sieci.

Operatorzy wrócili też uwagę na problem fake newsów. Na ich temat Marcin Zemła wypowiedział się następująco: „Dezinformacja jest jednym z elementów wojny hybrydowej”. Operatorzy na ISP Forum dyskutowali również o działaniach grupy hakerów Anonymous.

Do dyskusji można dołączyć na ISP Forum.

Inne posty warte uwagi: