To koniec nadawania przez Małopolską Telewizję ZVAMI z Tarnowa. Od dłuższego czasu borykała się z problemami finansowymi, które finalnie ją pokonały. KRRiT uchyliła stacji koncesję.
10-letnią koncesję Małopolska Telewizja ZVAMI otrzymała w październiku 2017 r. Nie dane jej było skorzystać z niej w pełni. Dostępna w sieci kablowej Multimedia Polska w Tarnowie, Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej telewizja emitowała programy informacyjne, publicystyczne i sportowe. Jednak pogłębiające się problemy finansowe stacji sprawiły, że nadawać przestała rok temu.
– Mieszkam w specyficznym mieście, gdzie wsparcia specjalnie nie ma dla medium lokalnego. My walczyliśmy, robiliśmy to na naprawdę dobrym poziomie. Z reklam nie żyje się już od dawna. Poprosiłem znajomą firmę, żeby przejęła cesją moją umowę z Multimedia Polska na dostarczanie treści. Napisałem też do KRRiT, żeby mi tę koncesję zawiesili lub cofnęli, bo nie będę tego wykonywał – powiedział Andrzej Adamski, właściciel stacji.
Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyliła koncesję ZVAMI, co oznacza definitywny koniec jej nadawania. Maciej Świrski – przewodniczący KRRiT twierdzi ponadto, że Adamski nie przekazał zeznania podatkowego stacji oraz informacji o przychodach i kosztach za 2021 rok.
Małopolska Telewizja ZVAMI zniknęła, a jej miejsce w Multimedia Polska zajęła STARnowa.tv.
Planowane wsparcie dla lokalnych telewizji
W lipcu tego roku odbyła się w Senacie dyskusja i przyszłości lokalnych telewizji i sposobach ich finansowania.
Maciej Świrski jest zdania, że finansowanie telewizji lokalnych powinno się odbywać z budżetu państwa poprzez granty. Dla zamkniętej właśnie ZVAMI będzie już jednak za późno.
– Wiem, że mają się jakieś granty pojawić, ale troszeczkę za późno. Musiałbym składać od nowa papiery. Jeżeli ktoś cofnął tę koncesję, to podejrzewam, że byłby problem z nową. Nie widzę rynku na takie coś – wyjaśnił swoją sytuację Adamski.
Jest to rozwiązanie, które mogłoby przysłużyć się wciąż istniejącym stacjom, które borykają się z problemami.
– Stacje lokalne we Francji korzystają z różnych form wsparcia publicznego, czego polskie stacje lokalne póki co nie mają zapewnionego. Jako środowisko zrzeszone w PIKE liczymy, że wkrótce to się zmieni i zostanie powołany Fundusz Telewizji Lokalnych, który będzie wspierał nasze stacje, które są ważnym ogniwem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i demokracji – stwierdził Krzysztof Szydłowski, prezes poznańskiej Telewizji WTK.
Źródło: Wirtualne Media