W gminie Galewice pojawiły się inteligentne czujniki na bazie sieci LoRaWAN. Rolnicy sprawdzą prognozy opadów, urzędnicy zweryfikują przestrzeganie przepisów drogowych, a mieszkańcy mogą dostosować czujniki do własnych potrzeb. Za Polski Internet Rzeczy odpowiada Projekt MdI z Grupy MiŚOT.
LoRaWAN jest radiowym protokołem komunikacyjnym dalekiego zasięgu pozwalającym urządzeniom – przy niskim poborze energii – na przesyłanie danych. Technologia ta jest impulsem do dynamicznego rozwoju internetu rzeczy (IoT), ponieważ pozwala na pracę urządzenia z baterią nawet przez kilka lat. Dzięki temu spadają koszty utrzymania, a jednocześnie rosną możliwości montażu dużej liczby receptorów. Technologia LoRaWAN okazała się wręcz idealna dla mniejszych miejscowości, ze względu na łatwość pokrycia ich zasięgiem i duże korzyści z tego wynikające.
Czujniki dostępne są w Sklepie MiŚOT, od trackerów GPS po detektory środowiskowe, w tym opadów lub hałasu. MdI może więc zaoferować rozwiązanie przygotowane bezpośrednio dla każdego zainteresowanego konkretnym mierzalnym parametrem. Pełna integracja produktu zapewniona.
Po podpisaniu umowy z firmą Sencito, która zajmuje się wdrażaniem internetu rzeczy od 2016 roku, przedstawiciele MdI rozpoczęli poszukiwania lokalnej społeczności, która jako pierwsza doświadczy zalet korzystania z inteligentnej sieci czujników. Gmina Galewice okazała się naturalnym sojusznikiem. Piotr Kołodziej, wójt gminy Galewice, wyraził zadowolenie z projektu:
– Mamy mieszkańców, którzy myślą przyszłościowo. Rozwiązania spod znaku IoT wkrótce będą wprowadzać inne samorządy. Cieszę się, że mogliśmy być jednymi z pierwszych.
Więcej o innowacjach wprowadzonych przez MdI opowiedział Artur Tomaszczyk, jeden z ekspertów w projekcie. Na przykładzie gminy Galewice Projekt MdI zaprezentował, że technologia jest skuteczna i przydatna. Jednym z praktycznych zastosowań jest tablica LED, która dokonuje pomiarów prędkości uczestników ruchu drogowego i przekazuje je do systemu. Dzięki temu przedstawiciele administracji wiedzą, kiedy dochodzi do przekraczania prędkości. Następnie dane są wykorzystywane do tworzenia analiz i symulacji, aby finalnie doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Innym przykładem są wspomniane już trackery GPS zamontowane w gminie Galewice m.in. w szkolnych autobusach. Rodzice mogą w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się pojazd przewożący uczniów.
Świetnym pomysłem jest też możliwość udostępniania licencji na czujniki mieszkańcom, którzy mogą w ten sposób monitorować wybrane przez siebie parametry. Dzięki temu rozwiązania smart w końcu na stałe zagoszczą również w mniejszych miejscowościach Polski. To olbrzymia szansa dla tych lokalności, w tym na wyrównanie cyfrowego wykluczenia. Grupa MiŚOT od lat działa również w tym obszarze CSR.
Popularyzacja technologii LoRaWAN pozwoli na oferowanie klientom indywidualnym, biznesowi i administracji nowych produktów związanych przede wszystkim z monitorowaniem procesów gospodarczych, infrastrukturalnych oraz zapewniających bezpieczeństwo funkcjonowania firm, instytucji i społeczności lokalnych. Wkrótce do projektu dołączą kolejne polskie miejscowości.
Zainteresowani udziałem w projekcie MdI mogą pisać na adres handlowy@misot.pl. Potencjał lokalnych operatorów umożliwia budowę sieci LoRaWAN we wszystkich powiatach w Polsce.
Dla entuzjastów internetu rzeczy powstała również specjalna strona internetowa internetrzeczy.pl. To miejsce, w którym opisano najnowsze trendy w rozwoju tej technologii, a także zebrano praktyczne zastosowania LoRaWAN.