TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Lotnisko Modlin zdalnie sterowane

Nowa technologia wkracza do obsługi lotów na lotnisku w Modlinie. Powstanie tam zdalna wieża kontroli lotów. Pozwoli to na kontrolowanie ruchu na lotnisku z centrali Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Na lotnisku w Modlinie powstanie wieża zdalna – wieża kontroli lotów pozwalająca sterować ruchem samolotowym z odległości. W tej intencji Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz podpisali list intencyjny.

– To dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności – mówi Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Zdalna wieża pozwala kontrolerom ruchu z Warszawy mieć dostęp do:
– panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,
–  technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,
–  technologii cyfrowej poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,
– informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska jak dane meteorologiczne.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży – czytamy w informacji PAŻP.

Po powstaniu wieży zdalnej w Modlinie, możliwy będzie nadzór nad przeprowadzanymi tam lotami z Warszawy wprost z siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Rozwiązanie ma być bezpieczne i nie utrudniać zarządzania ruchem lotniczym w Modlinie.

– Rozwiązania Remote Tower umożliwia  integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy – przekonuje Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Źródło: next.gazeta.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze