Poprzez System 46 jednostki samorządu terytorialnego mają zostać włączone do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. To także realna szansa dla lokalnych operatorów.
S46, czyli System 46, to system teleinformatyczny, który wspiera zgłaszanie i obsługę incydentów związanych z cyberzagrożeniami, a także wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (KSC). System ma także zapewnić szacowanie ryzyka na poziomie krajowym i ostrzeganie o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa.
Realizowany przez NASK projekt zakłada podłączanie do S46 jednostek samorządu terytorialnego, RCB (koordynującego krajowy system zarządzania kryzysowego), a także operatorów usług kluczowych (w tym większych szpitali w Polsce).
– Lokalni operatorzy mogą wziąć realny udział w tworzeniu S46 poprzez podłączenie lokalnych urzędów na odcinku ostatniej mili z siecią Exatela, który realizuje połączenie z chmurą S46 – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA. – Docelowo to może być projekt większy niż podłączanie szkół do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej realizowane wcześniej przez projekt MdO. Zachęcamy również do współpracy w tej sprawie z projektem MdO. Wspólne działania przyniosą kolejne korzyści dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.
Zwiększenie liczby podmiotów KSC podłączonych do S46 docelowo pozwoli na podniesienie jakości przetwarzanych danych, a z drugiej strony poszerzy wymianę informacji na temat cyberbezpieczeństwa,
Podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa poprzez wzmocnienie potencjału zapobiegania i reagowania na incydenty jest bliskie wszystkim operatorom telekomunikacyjnym.
System teleinformatyczny S46 działa na podstawie art. 46 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.