Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dofinansuje startupy tworzące 5G dla biznesu

558

Do 600 tys. zł mogą uzyskać młode startupy w ramach dofinansowania z akceleratora S5 Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pilotażowy program został stworzony z myślą o firmach pracujących nad innowacjami opartymi o 5G dla przemysłu.

W pierwszej rundzie programu, trwającej trzy miesiące, kwalifikację uzyskało do tej pory 18 startupów. Ich agenda zakłada rozwijanie pierwszych przemysłowych rozwiązań z zastosowaniem technologii 5G: autonomicznych wózków widłowych, urządzeń do komunikacji online z obrazowaniem przestrzeni przy użyciu VR, Internetu Rzeczy i sztucznej inteligencji.

Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powiedział, że dzięki 5G zyska ona przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców nakierowanych na Przemysł 4.0.

Na program przeznaczono prawie 14 mln zł wsparcia. Finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a kolejna runda ruszy w czerwcu.

Marcin Cichy, prezes UKE, wierzy w kluczową rolę 5G. Jego zdaniem technologia ta jest niezbędna dla krajów, które chcą pozostać w gronie liczących się na arenie międzynarodowej. „Nie ma odwrotu od 5G” wyjawia Cichy.

Partnerem technologicznym ŁSSE jest Ericsson. Technologiczny gigant przewiduje, że liczba subskrypcji 5G do 2025 wyniesie 2,8 mld.

Źródło: