TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Liderzy Digital Shapers wspierają cyfrową transformację

W Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska otrzymała tytuł początkującego innowatora. Takimi innowatorami są też laureaci listy Digital Shapers. Fundacja Digital Poland po raz piąty nagrodzi liderów cyfrowych zmian. Kandydatury można zgłaszać do 19 lutego.

Z wynikiem na poziomie 60,5 proc. średniej rankingu Polska została uznana za początkującego innowatora w Europejskim Rankingu Innowacyjności. Jednak w obszarze transformacji cyfrowej wiele jeszcze jest do zrobienia. W takich działaniach Polskę wspierają liderzy z pomysłami przyspieszającymi rozwój cyfrowej gospodarki. Osoby takie znajdują się na liście Digital Shapers.

Po raz piąty już Fundacja Digital Poland wraz z ponad 200-osobową Digital Academy wybierze osoby, które zostaną uznane liderami dzięki swoim zasługom na rzecz rozwoju nowych technologii. Wybór dotyczył będzie pięciu kategorii:
– edukacja,
– transformacja cyfrowa,
– inwestycje,
– innowacje,
– technologie oraz wizjoner.

– Innowacje są kluczowe, jednak równie istotne jest zapewnienie do nich równego dostępu – mówi Igor Zacharjasz, dyrektor ds. rozwiązań dla kanałów cyfrowych i innowacji w dziale rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa, członek Digital Academy.

Digital Shaper powinien rozumieć potrzeby wszystkich uczestników ekosystemu, w którym działa. Powinien potrafić łączyć elementy tego ekosystemu i być kreatywnym, by w nowatorski sposób wychodzić z utartych schematów. Tylko łącząc te cechy będzie w stanie znosić istniejące bariery.

Lista Digital Shapers to biznesmeni różnych branż, infulencerki, dziennikarze i osoby z sektora publicznego. Dotychczas tytułem Digital Shaper nagrodzono 95 osób. M.in. Roberta Lewandowskiego, Natalię Hatalską, Rafała Brzoskę i Aleksandrę Przegalińską. Tytuł taki otrzymała także Magdalena Dziewguć.

– Polska ma wszystko, czego potrzeba. Mamy infrastrukturę i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region Google Cloud. Mamy dużo talentów, świetnie wykształcone kadry oraz dobrą bazę przedsiębiorców i kapitał inwestycyjny. Ważne, żebyśmy tej szansy nie zmarnowali – mówiła rok temu Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud Poland, Digital Shapers z 2018 roku.

Miron Mironiuk, który został laureatem w kategorii innowacje i technologie, stworzył platformę analizującą zachowania klientów w punktach stacjonarnych, co pozwala na stworzenie dla nich sprecyzowanych reklam w internecie. Obecnie jego start-up Cosmose AI jest punktem zainteresowania wielu inwestorów i trafił na listę stu najlepszych startupów na świecie według amerykańskich ekspertów z CB Insights.

– Gdy kilka lat temu przeprowadziłem się do Azji, byłem przekonany, że to będzie przygoda na sześć miesięcy, przetestujemy produkt z klientami i później wrócę do Polski, a potem wyjadę do USA. Gdy dotarłem do Hongkongu, zrozumiałem, że nie powinniśmy mówić o Dolinie Krzemowej, a Dolinie Shenzhen i że to Chiny są przyszłością – stwierdził Miron Mironiuk.

Zgłoś swojego kandydata

Czasu zostało niewiele, bo kandydatów i kandydatki w pięciu kategoriach można zgłaszać do 19 lutego 2023 r. Taka osoba musi mieć udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie. Zgłoszeń można dokonywać osobiście – na siebie lub może to zrobić ktoś inny, kto chce w ten sposób uhonorować innowatora dostrzeżonego przez siebie. Szczegóły procedury i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: digitalshapers.pl

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...