Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kopać każdy może? Kryptowaluty w sądzie

Popularność kryptowalut, tak jak ich wartość, czasem rośnie, czasem spada. Ale takiej sytuacji, jak wykryta w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jeszcze nie było. W kanale wentylacyjnym instytucji zostały ukryte komputery o dużej mocy, które miały niezauważone kopać kryptowaluty.

Urządzenia wykorzystywane w obrocie kryptowalutami odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – podaje TVN Warszawa.

Nie jest to wiadomość z ostatniej chwili, dlatego że komputery odkryto na przełomie sierpnia i września. W miejscach ukrytych, takich jak przewody wentylacyjne na najwyższym piętrze budynku czy podłoga techniczna, umieszczono urządzenia będące „koparkami” do kryptowalut.

Tego typu komputery charakteryzują się poborami dużej mocy prądu i dużą mocą obliczeniową. Wstawione do budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie pobierały prąd na koszt tegoż. Jak informuje TVN Warszawa urządzenia zauważył pracownik techniczny sądu.

–  O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali przez Naczelny Sąd Administracyjny funkcjonariusze policji, którzy podjęli odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczn – powiedział TVN sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA.

Po odkryciu komputerów władze sądy rozwiązały umowę z firmą, która była odpowiedzialna za serwis techniczny budynku. W sprawie prowadzone jest śledztwo.

Źródło: TVN Warszawa, money.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

E-Doręczenia – termin wprowadzenia przesunięty

Ministerstwo cyfryzacji zmieniło termin wprowadzenia e-Doręczeń. Organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, adwokaci czy...

Czy asystenci głosowi przestaną być potrzebni? Co ich zastapi?

Asystenci głosowi mieli ułatwiać korzystanie ze sprzętu, ale obecnie nie są oni tak „smart”,...

Rzecznik MŚP pochyla się nad kosztami raportowania ESG

Od początku tego roku obowiązuje dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Wprowadziła ona nowe...

Zakopiański Zjazd MiŚOT oczami uczestników

Minęły dwa tygodnie od Zjazdu MiŚOT w Zakopanem. Był to czas na podsumowanie wydarzenia....