TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Konto ze skradzioną tożsamością na portalu randkowym

20-latka znalazła swoje zdjęcia na portalu randkowym. Chociaż zamieszczała je na portalu społecznościowym, to na randkowym nigdy nie miała konta. Sprawę zgłosiła do Komisariatu Policji w Mszczonowie.

Fałszywy profil z jej zdjęciami znalazł brat kobiety. Gdyby nie jego wizyta na portalu, mogłaby nigdy nie dowiedzieć się, że jej tożsamość wykorzystywana jest w tym celu. Sprawą zajęła się policja.

Coraz więcej osób mierzy się z problemem kradzieży tożsamości. Przestępcy nie tylko mogą bawić żartować z ofiary, ale także wziąć kredyt i spowodować poważniejsze problemy.

W chwili zauważenia profilu, który podszywa się pod nas, możemy zgłosić to administracji portalu. Konto zostaje wtedy zablokowane. Jednak warto sprawę zgłosić także na policję. Szczególnie w sytuacji, gdy działania powodują negatywne skutki. Mogą to być publikowane obraźliwe treści czy poniżające komentarze.

Podszywanie się pod inną osobę w Internecie jest karalne pod groźbą kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Dotyczy to podszywania, wykorzystywania wizerunku czy innych danych w tym osobowych. Ogólnie wszystkiego tego, co prowadzi do identyfikacji danej osoby  i może wyrządzić jej szkodą majątkową lub osobistą.

Dane mogą być pozyskiwane na wiele sposobów. Ich przechwytywanie może mieć na celu naruszenie naszych dóbr osobistych bądź osiągniecie korzyści majątkowej. Dlatego warto pilnować przekazywania swoich danych. Szczególnie w przypadku numeru PESEL czy dowodu, co może skutkować wzięciem na nas kredytu bez naszej wiedzy.

Niestety dotyczy to także zdjęć zamieszczanych na portalach, które bardzo łatwo skopiować i wykorzystać w innych miejscach i celu. W ten sposób ktoś może podszywać się pod nas wykorzystując tylko naszą fotografię.

Policjanci  z żyrardowskiej komendy przypominają też o korzystaniu z aktualnego oprogramowania antywirusowego, nieprzesyłaniu zdjęć dowodu osobistego oraz niepodawania danych osobom, z którymi korespondujemy w sieci.

Należy też zwracać uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Warto też sprawdzać, czy połączenie jest szyfrowane, o czym świadczy kłódka po lewej stronie linku i wyrażenie „https”.

I przede wszystkim dobrze jest pamiętać o tym, że w internecie nie jest się anonimowym. Pilnujmy zatem tego co i gdzie zamieszczamy.

Źródło: www.policja.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...