Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do konsultacji publiczny projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Przewiduje on utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. Ma ułatwić obywatelom głosowanie, a urzędnikom organizację wyborów. Poprawić ma także bezpieczeństwo całego procesu wyborczego.
Odbyły się już konsultacje projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego z przedstawicielami samorządu terytorialnego. TerazKancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała ten projekt do konsultacji publicznych.
– Nowy system IT pozwoli zautomatyzować dopisanie się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Ponadto zastąpi lokalne rejestry wyborców prowadzone przez gminy – stwierdził Janusz Cieszyński pełnomocnik rząd ds. cyberbezpieczeństwa.
Brak wymiany danych między rozproszonymi rejestrami wyborców to niemożność szybkiej zmiany miejsca głosowania. Wprowadzane przez nowelizację zmiany mają to ułatwić. W przypadku zameldowania na pobyt stały lub dopisania do obwodu głosowania, wyborca/wyborczyni będzie automatycznie wykreślany z poprzedniego obwodu głosowania. Zaświadczenie o prawie do glosowania będzie można też uzyskać poza miejscem zamieszkania.
Każda osoba będzie mogła sprawdzić online swój obwód glosowania i lokal wyborczy. Centralna baza danych o wyborcach i okręgach wyborczych ponadto umożliwi:
– elektroniczne usługi dla wyborców takie jak wnioskowanie o dopisanie do obwodu do głosowania, automatyczne dopisanie do spisu wyborców, wgląd do danych własnych, zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego,
– uzyskanie referencyjnych danych o wyborcach,
– określenie cyfrowo granic obwodów i okręgów wyborczych.
Więcej o projekcie na stronie legislacji.
Źródło: gov.pl