TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Konsultacje publiczne filarów polityki cyfrowej

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło konsultacje publiczne polityki cyfrowej Polskiej Prezydencji oraz organów Unii Europejskiej nowej kadencji. Uczestnicy i uczestniczki konsultacji będą wskazywać tematy, które staną się filarami polityki cyfrowej UE.

Wybór nowego składu Parlamentu Europejskiego (PE) i Komisji Europejskiej (KE) w połowie tego roku to okazja, by Polska brała udział w kształtowania kierunków polityki cyfrowej Unii Europejskiej (UE) w latach 2024-2029. Nowy cykl instytucjonalny przypadnie na Przewodnictwo Polski w Radzie UE w I połowie 2025 r. Pozwoli to wpływać naszemu krajowi na zapewnienie spójności między cyfrowymi priorytetami polskiej prezydencji a programem nowej Komisji w odniesieniu do sektora cyfrowego.

Dlatego Ministerstwo cyfryzacji postanowiło przeprowadzić konsultacje publiczne filarów polityki cyfrowej wyznaczające jej kształt na najbliższe lata.

Uczestnicy konsultacji będą mogli wskazać kluczowe obszary polityki cyfrowej UE. Będą mogli wybierać je z przygotowanej listy lub zgłaszać własne. Proponowane obszary to:
– Infrastruktura cyfrowa,
– Cyberbezpieczeństwo,
– Platformy cyfrowe,
– Sztuczna inteligencja,
– Dyplomacja cyfrowa,
– Technologie kwantowe,
– Elektroniczna administracja publiczna,
– Chmura obliczeniowa,
– Identyfikacja elektroniczna i usługi zaufania,
– Dane cyfrowe & zarządzanie danymi,
– Finansowanie polityki cyfrowej,
– Kompetencje cyfrowe.

Propozycje można wysyłać do 12 czerwca 2024 r. na adres: prezydencja@cyfra.gov.pl.                   

Autorzy propozycji, które uznane zostaną za wskazujące najlepszy kierunek kształtu agendy UE w obszarze cyfrowym w najbliższych latach, zostaną zaproszeni do II tury konsultacji. Ma to na celu doprecyzowanie propozycji i lepsze ich zdefiniowanie.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze