Konsultacje dotyczące projektów zmian transferu danych UE-USA

Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Komisja Europejska (wydały projekty ważnych rozwiązań, które mają pomóc w korzystaniu z alternatywnych narzędzi prawnych w związku z lipcowym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził nieważność decyzji KE 2016/1250 z 12 lipca 2016 r. w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA, która umożliwiała przekazywanie danych osobowych z Unii Europejskiej do USA.

W związku z powyższym, firmy, które prowadząc swoją działalność na terenie Unii Europejskiej, chciałyby dokonać transferu, muszą weryfikować podstawy swoich działań. Działanie KE i EROD ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, a z przygotowanych rozwiązań prawnych będą mogli skorzystać eksporterzy danych.

Tekst zaleceń w sprawie niezbędnych europejskich gwarancji dla środków nadzoru przygotowany przez EROD również jest dostępny na portalu internatowym organu.

Opinie i uwagi do zaleceń można zgłaszać do 21 grudnia 2020 r. Aby to zrobić należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie EROD.

Termin składania uwag do projektu Komisji Europejskiej mija natomiast 10 grudnia br. Projekt decyzji dostępny jest na stronie KE.

Źródło: gov.pl