TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komputery kwantowe pomogą cyberprzestępcom?

Komputery kwantowe stają się rzeczywistością. Eksperci są zdanie, że wkrótce obecne technologie będą już zbyt przestarzałe, aby obronić się przed atakami cyberprzestępców uzbrojonych w nowoczesne superkomputery.

Znacznie większa moc obliczeniowa takich urządzeń może być wykorzystana do rozwiązania dowolnego złożonego problemu. Z drugiej strony może to również sprawić, że dotychczasowa kryptografia i bezpieczeństwo sieci będą w zasadzie przestarzałe.

LuxQuanta, firma z siedzibą w Barcelonie, zajmuje się systemami Quantum Key Distribution (QKD), które są zaprojektowane do integracji z istniejącą infrastrukturą sieciową i opierają się – oprócz matematycznych technik kryptograficznych – na „kwantowej” warstwie bezpieczeństwa.

QKD wykorzystuje właściwości mechaniki kwantowej do tworzenia klucza bezpieczeństwa za pomocą światłowodu lub pamięci komputera, a przy użyciu sygnałów kwantowych może wykryć próby włamania.

Jeśli chodzi o firmy technologiczne rozwijające komputery kwantowe, można odnieść wrażenie, że są one świadome potencjalnych niebezpieczeństw.

Zdaniem Vanesy Diaz, dyrektorki generalnej LuxQuanta, komputery kwantowe są już za rogiem:

– Zgłaszają się do nas już nie tylko przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych. O komputerach kwantowych zaczynają myśleć ludzie z różnych dziedzin przemysłu. Myślę, że teraz dostrzegają prawdziwe ryzyko. Wkrótce nie będzie czasu na przygotowanie się, więc im wcześniej zaczniemy myśleć o bezpieczeństwie, tym lepiej.

Źródło: telecoms.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze