TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komisja Europejska zatwierdziła trzy polskie projekty IPCEI

Jednym z filarów polityki cyfrowej i przemysłowej Unii Europejskiej jest infrastruktura i usługi w chmurze nowej generacji IPCEI (IPCEI-CIS). 5 grudnia Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzająca wsparcie publiczne dla 19 projektów z tego obszaru. Wśród nich znalazły się trzy polskie projekty.

Projekty IPCEI-CIS to złożone i innowacyjne modele biznesowe oraz procesy oparte na danych. Są one potrzebne do zrównoważonej transformacji europejskiego przemysłu. UE uznaje infrastrukturę i usługi w chmurze nowej generacji IPCEI za jeden z filarów swojej cyfrowej i przemysłowej polityki.

Projekty IPCEI-CIS zgłosiło w sumie dwanaście państw członkowskich UE:
– Belgia,
– Chorwacja,
– Francja,
– Niemcy,
– Węgry,
– Włochy,
– Łotwa,
– Luksemburg,
– Holandia,
– Polska,
– Słowenia,
 – Hiszpania.

W celu stworzenia projektów zostało zrzeszonych ponad 100 przedsiębiorstw – w tym wiele MŚP – oraz instytucji badawczych. Łącznie ich inwestycje to około 4 miliardów euro.

Polskie projekty IPCEI zatwierdzone przez UE

Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło proces wyboru projektów IPCEI-CIS w Polsce. Z uwagi na fakt, że w całej UE zgłoszono wiele projektów, to procedura trwała dwa lata. Finał okazał się jednak pozytywny dla aż trzech polskich projektów.

Pośród 19 projektów zatwierdzonych do wsparcia publicznego przez KE znalazły się te z polskich firm:
– CloudFerro,
– Oktawave,
– Atende Industries.

Ponadto Komisja Europejska wymieniła jako tzw. partnerów pośrednich ekosystemu IPCEI-CIS kolejne trzy podmioty z Polski:
– Operatora Chmury Krajowej,
– Phoenix Systems,
– Politechnikę Gdańska.

Te jednostki także mogą ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów chmurowych wpisujących się w cele IPCEI-CIS.

Polska będzie finansować projekty ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Jeszcze przed podpisaniem umowy na dofinansowanie projekty będą ocenione przez NCBR.

Polskie projekty IPCEI

Realizowany przez spółkę CloudFerro projekt Gateway ma na celu przeprowadzenie zaawansowanych badań technologicznych. Pozwolą one opracować i uruchomić usługi chmurowe nowej generacji. Maja być niezawodne, bezpieczne, zdecentralizowane, czyste ekologicznie i funkcjonalne.

Projekt Oktawave to technologie kryptograficznego i geograficznego zabezpieczenia. Ponadto w projekcie znajduje się autoryzowanie danych i aplikacji powierzanych chmurom. Najważniejszym etapem prac będzie badanie dotyczące uniwersalnej technologii. Pozwoli ona chronić dane przetwarzane w chmurze zarówno przed dostawcami chmury, jak i niepowołanym dostępem osób trzecich.

Projekt Atende Industries TStorage to rozproszona baza danych typu NoSQL. Pozwala ona efektywnie gromadzić i przetwarzać dane o charakterze szeregów czasowych. Mogą to być dane chociażby o zużyciu energii elektrycznej gromadzone przez inteligentne liczniki.

O tym, jakie zagrożenia niesie zgodna ze znowelizowanym prawem energetycznym i dyrektywą unijną wymiana liczników w całym kraju pisaliśmy na stronie poświęconej Internetowi Rzeczy w tekście: Zdalny odczyt czujników – terminy i wyzwania.

Baza danych typu NoSQL ma zatem konkretne zastosowanie na rynku energetycznym. Jednak finansowanie z IPCEI-CIS pozwoli jej na rozszerzenie funkcjonalności dla usług chmurowych w sektorach:
– inteligentnego rolnictwa,
– Przemysłu 4.0,
– lotnictwa,
– zdrowia,
– inteligentnych miast.

Rozpoczęcie realizacji projektów planowane jest na początek 2024 roku.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...