TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komentarz po webinariach UKE o raportowaniu do PIT  

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził dwa webinaria związane z nowym Punktem Informacyjnym do spraw Telekomunikacji. 25 i 26 stycznia chętni mogli wziąć w nich udział i zrobili to licznie. Ale czy webinaria przyczyniły się do lepszej wiedzy na temat PIT?

Zdaniem Eweliny Grabiec z itB Legal  inicjatywa UKE była potrzebna, jednak sposób przeprowadzenia webinariów nie poprawił stanu wiedzy uczestników. Przede wszystkim nie tyle było to webinarium, co odtworzenie filmików z YouTube’a. Podzielono je na cztery części:
1. aspekty prawne PIT,
2. rejestracja i logowanie do PIT i PUE UKE, zmiana administratora podmiotu, dodanie nowego użytkownika,
3. przygotowanie danych w PIT,
4. przekazanie danych do PIT.

Po prezentacji zagadnienia następowały pytania. Pracownicy starali się na nie odpowiadać pomimo ograniczonego czasu na to przeznaczonego. Niektóre pytania zadawane w trakcie webinarium zostały pominięte. Chociażby te o podstawę zmuszenia pracownika do posiadania profilu zaufanego i wykorzystania go w celach służbowych. Obiecano jednak, że wszystkie z pytań znajdą swoje odpowiedzi na piśnie w formie FAQ. Nie wiadomo tylko, kiedy się ono pojawi.

Nie wiadomo również kiedy odbędą się kolejne webinaria. Pojawia się termin 9 lub 16 lutego, ale to nic pewnego. Potrzebne też będą bardziej praktyczne szkolenia, gdy zobowiązani będą chcieli przekazywać dane do uruchomionego systemu.

I tutaj pojawił się kolejny problem. Deklaracja składana przez UKE brzmiała:
(…) narzędziem teleinformatycznym służącym przekazaniu danych w inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, będzie system Punktu Informacyjnego do spraw Telekomunikacji, rozbudowany o funkcje umożliwiające prowadzenie sprawozdawczości na podstawie art. 29 Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. System zostanie przekazany do Państwa dyspozycji w terminie 27 stycznia 2023 r.

Niestety w dniu 27 stycznia na stronie:https://pit.uke.gov.pl/pl-pl/strona-glowna/ pojawiała się informacja o niedostępności serwisu. Raportujący mają na spełnienie obowiązku miesiąc, a taki falstart na pewno nie ułatwi im zadania. Szczególnie z uwagi na trwające w różnych regionach kraju ferie.

Niektórzy mogą stwierdzić, że tego się spodziewali.  Izby gospodarcze zrzeszające ISP już 21 grudnia zgłaszały zaniepokojenie brakiem dostępności systemu i rozporządzenia wykonawczego. Ich niezadowolenie z powodu prowadzenia prac i sposobów komunikowania dało się zauważyć w trakcie webinariów. Wielu uczestników dopiero na webinarze dowiedziało się, że w tym roku mają mniej czasu na zaraportowanie danych. Będą też musieli wykonać to dwa razy do roku. Pojawiły się głosy, że zamieszanie z SIIS/PIT, SIDUSIS i nadmiar obowiązków sprawozdawczych za tym idąca skłaniają do zamknięcia biznesu.

Webinaria i zamieszanie w ich trakcie powołało do  istnienia zamkniętą grupę facebookową dotyczącą PIT. Przedstawiciele branży zastanawiają się tam, jak w miesiąc poradzić sobie z PIT-em. Udzielają sobie wsparcia i porad. Jednak niezależnie od samoorganizacji należy spodziewać się, że jeszcze w tym roku pojawią się zawiadomienia o wszczęciu postępowania o nałożenie kary w sprawie niedotrzymania terminu raportowania do PIT. ISP mogą mieć problemy również ze składaniem niepełnych lub nieprawidłowych danych. Wtedy kwestia niedotrzymania terminów przez administrację może być pomocna w SOKiK.

Źródło: okablowani.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...