Kaspersky. Wielka wyprowadzka z Rosji

191
fot. Pixabay

Kaspersky zakończył proces przenoszenia systemów przechowywania i przetwarzania danych z Rosji do Szwajcarii. To działanie w ramach Globalnej Inicjatywy Transparentności.

Relokacja infrastruktury przechowywania i przetwarzania danych z Rosji do Szwajcarii jest elementem zainicjowanej przez Kaspersky Lab w listopadzie 2017 r. Globalnej Inicjatywy Transparentności. Realizacja projektu zajęła firmie dwa lata. Polegała na przenosinach systemów przetwarzania danych udostępnianych przez klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Azji.

Dane obejmowały podejrzane lub nieznane wcześniej szkodliwe pliki przesłane przez oprogramowanie Kaspersky Lab do sieci Kaspersky Security Network w celu automatycznej analizy. Po relokacji dane są obecnie przetwarzane w dwóch centrach danych w Zurychu.

„W ciągu trzech lat, jakie upłynęły od naszej deklaracji zaobserwowaliśmy znaczące zmiany w podejściu i regulacjach dotyczących bezpieczeństwa danych” – mówi Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny firmy, cytowany w oficjalnym komunikacie. „Inwestycje w zaufanie i transparentność powoli stają się standardem w branży. Jestem dumny, że nasza firma jest jednym z pionierów i pomysłodawców transparentności” – dodaje.

Północnoamerykańskie Centrum Transparentności Kaspersky’ego zostanie otwarte na początku 2021 r. w Nowym Brunszwiku w Kanadzie. Firma współpracuje w tym zakresie z organizacją non-profit CyberNB Association. W nowo otwartym centrum Kaspersky Lab będzie umożliwiał przeglądanie kodu źródłowego produktów firmy oraz zapoznanie się z praktykami dotyczącymi inżynierii i przetwarzania danych oraz ofertą rozwiązań.
Wcześniej w tym roku działalność rozpoczęły Centra Transparentności w Sao Paulo oraz Kuala Lumpur. Ponadto firma Kaspersky ponownie uruchomiła swoje pierwsze Centrum Transparentności w Zurychu, które zostało przeniesione do centrum danych Interxion.

Źródło: computerworld.pl