TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kary za korzystanie z cudzego Wi-Fi

Nie każda otwarta sieć Wi-Fi to publiczny hotspot. Nawet jeśli bez problemu można się do niej podłączyć, to nie znaczy, że ma się do tego prawo – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Część z nich to bowiem prywatne sieci, których administratorzy nie zabezpieczyli hasłem. Pomimo że dają wszystkim możliwość połączenia się, to wcale nie oznacza, że taki mieli zamiar, a za ich bezmyślność zapłacić może “dziki” internauta.
Nawet za jednorazowe podłączenie się do prywatnego routera, nieuprawniony użytkownik może znaleźć się w sądzie jako oskarżony. Kary, które przewidują przepisy to m.in. grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Zgodnie z Kodeksem karnym, jest to przestępstwo przeciwko ochronie informacji. Zgodnie z art. 267, osoba podłączająca się do cudzej sieci może zostać uznana za uzyskującą dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej.
“Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″ – KK Art. 267 § 1.
Ściganie przestępstwa określonego w tych przepisach następuje na wniosek pokrzywdzonego. Większość takich przypadków pozostanie więc bez konsekwencji. Niemniej warto mieć na uwadze, że nawet do korzystania z niezabezpieczonego punktu dostępowego należy mieć upoważnienie – komentuje Dziennik Gazeta Prawna.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zdjęcie: media20.blog.hu

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...