TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kara za rejestrację nagrań z monitoringu

Zakładając system monitoringu warto mieć świadomość, że jednoczesne nagrywanie obrazu i dźwięku może sprowadzić na nas problemy. Takimi sprawami zajmuje się Urząd  Ochrony Danych Osobowych. Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować wielotysięczną karą.

Posiadając monitoring trzeba wiedzieć, że rejestracja w nim dźwięku grozi problemami z RODO.

– Otóż unijne „Wytyczne 3/19 w sprawie przetwarzania danych osobowych przez urządzenia wideo” mówią, że wdrażając monitoring nie należy wybierać rozwiązań zawierających funkcje, które nie są niezbędne. Do takich zaliczyć można: nieograniczone śledzenie ruchów kamery, możliwość przybliżenia, transmisja radiowa i nagrania dźwiękowe – informuje UODO.

Do rejestracji dźwięku uprawnione są jedynie służby i to też tylko w konkretnych sytuacjach.

Z uwagi na te przepisy UODO ukarał za monitoring z funkcją nagrywania dźwięku Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych. Uznano, że poprze rejestrację dźwięku w tym wypadku doszło do przetwarzania danych osobowych bez podstawy prawnej.

Kara nałożona na podmiot to 10 tys. zł. Uwzględniona w tej sytuacji współpracę z UODO i zaprzestanie nagrywania przed wydaniem decyzji.

UODO wydał już jakiś czas temu wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób i w jakim zakresie może być  stosowany monitoring. Obok zakazu rejestracji dźwięku jest nam jeszcze wyznaczony obszar w firmie, na jakim może być stosowane to rozwiązanie oraz czas przechowywania nagrań.

Źródło: crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...