Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Lubin: Kamnet wygrał konkurs na budowę sieci telekomunikacyjnej

Firma Kamnet Kamil Turoń, lokalny operator telekomunikacyjny, wygrał konkurs ogłoszony przez gminę Lubin. Firmie zostanie powierzona budowa szybkiej sieci telekomunikacyjnej, która umożliwi świadczenie usług dostępu do internetu o gwarantowanej przepustowości co najmniej 300 Mb/s (pobieranie danych) i co najmniej 100 Mb/s (wysyłanie danych). Na sieci istnieć będzie też możliwość świadczenia usług dostępu do internetu o przepustowościach gigabitowych.

Inwestycja będzie realizowana z Funduszu Szerokopasmowego oraz ze środków własnych gminy i firmy Kamnet. Lubin jest jednym z dziewięciu samorządów w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z tego źródła na budowę sieci w białych plamach. Gmina pozyskała na ten cel prawie pięć mln zł dotacji a całość inwestycji kosztować będzie ponad osiem mln zł. 

W ramach realizacji projektu zostanie zaprojektowana i wybudowana sieć światłowodowa w 17 miejscowościach gminy Lubin: Chróstnik, Czerniec, Gola, Gorzelin, Kłopotów, Krzeczyn Mały, Krzeczyn Wielki, Księginice, Miłoradzice, Miłosna, Miroszowice, Niemstów, Osiek, Pieszków, Raszówka, Siedlce, Składowice. Planowana jest część sieci jako doziemna o długości 47,5 km, oraz 48 km sieci napowietrznej na podbudowie słupowej. Planowane jest także dzierżawa 47 km infrastruktury od istniejących na obszarze operatorów.

Kamnet zasięgiem swej sieci światłowodowej obejmuje blisko 40 tys. punktów adresowych. W ciągu 16 lat wybudował infrastrukturę potrzebną do dostarczania usługi szerokopasmowego Internetu w ponad 140 miejscowościach, w powiatach Lubińskim, Polkowickim, Głogowskim, usługi świadczy dla ponad 5000 klientów. Wśród klientów są jednostki samorządowe, instytucje a także wiele firm. Od 2020 roku Kamnet buduje i realizuje transmisję światłowodową do 43 placówek oświatowych na terenie powiatu lubińskiego i polkowickiego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej nadzorowanej przez NASK S.A.

Gmina wiejska Lubin, jako jedna z pierwszych, rozstrzygnęła konkurs na inwestycję realizowaną z Funduszu Szerokopasmowego. Cieszymy się, że do realizacji tego zadania wybrano lokalną firmę z polskim kapitałem.

Najnowsze

mObywatel zostanie zmieniony decyzją UE

Unia Europejska zadecydowała, że mObywatel zostanie zmieniony. Wiąże się to z możliwością wylegitymowania się...

PARP ma 4,2 mld euro z Funduszy Europejskich do rozdania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w realizację naborów z programów Fundusze Europejskie dla...

Gospodarka w 2023 r. – podsumowanie 

Zbliża się koniec roku, co stanowi okazję do gospodarczego podsumowania tego okresu. Bez wątpienia...

Po połączeniu UPC Polska i Play skargi klientów nie milkną

W sierpniu Play i UPC połączyły się. Od września klienci skarżą się na usługi,...