Już wkrótce wielkie ściąganie danin. Tarcza antykryzysowa przedsiębiorców nie ochroni

fot. Pixabay

Już w czerwcu firmy czeka spiętrzenie płatności wobec fiskusa i ZUS. Przedsiębiorcy, którzy w ramach tarczy antykryzysowej zyskali możliwość odroczenia w odprowadzaniu danin, już wkrótce będą musieli głęboko sięgnąć do kieszeni.

Jak informuje „Rzeczpospolita” już 1 czerwca przedsiębiorcy będą musieli odprowadzić podwójne zaliczki na PIT pobrane z marcowych i kwietniowych wynagrodzeń.

W tym samym terminie prowadzący firmy muszą zapłacić podatki PIT i CIT za zeszły rok, a bardziej zamożni daninę solidarnościową. Wydatków będzie jednak więcej, bo do 25 czerwca przedsiębiorcy będą musieli też wpłacić VAT. 22 czerwca przypada z kolei termin zapłaty zaliczek PIT za maj.

Przedsiębiorcy, którzy nie będą w stanie spłacić wszystkich wymaganych przez państwo danin, wciąż mogą skorzystać z koła ratunkowego i odwołując się do przepisów ordynacji podatkowej mogą wystąpić do Urzędu skarbowego o odroczenie wpłat.

Już wkrótce do kolejnych obciążeń dojdzie jeszcze konieczność zapłaty składek ZUS. W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej wprowadzono bowiem jedynie trzymiesięczne odroczenie składek. Ci, którzy z niego skorzystali, w najbliższych tygodniach będą musieli spłacić zaległe składki i pokryć też kolejne.

Źródło: Rzeczpospolita