Dostęp do nieruchomości Lasów Państwowych uzyskują najczęściej najwięksi przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne, takie jak jednostki samorządu terytorialnego i podmioty z nimi współpracujące – wynika z raportu Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej.
Nadleśnictwa często udostępniają też nieruchomości także małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym, najczęściej w ramach umowy najmu lub dzierżawy. Zdaniem Eweliny Grabiec z kancelaria itB Legal analiza odpowiedzi ankietowanych wskazuje jednak, że apetyt na korzystanie z gruntów leśnych jest znacznie większy niż obecny poziom ich wykorzystania.
Pomimo regulacji prawnych zawartych w Megaustawie, mających między innymi ograniczyć czas uzyskiwania dostępu tranzytowego do maksymalnie 30 dni, ISP chcący skorzystać z tej możliwości często spotykają się jednak z oporem ze strony nadleśnictw oraz z innymi problemami, szczególnie natury ekonomicznej. W celu obiektywnego zbadania istniejącego stanu rzeczy KIKE uzyskała dane od obu zainteresowanych tematem stron – Lasów Państwowych, a także od środowiska ISP. Dane od Lasów Państwowych (między innymi od 431 Nadleśnictw oraz 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych – RDLP) były pozyskiwane od czerwca 2018 r. w trybie dostępu do informacji publicznej.
W celu uzyskania informacji sięgnięto również po dane umieszczone na stronach internetowych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Natomiast informacje od przedsiębiorców telekomunikacyjnych były uzyskiwane w drodze otwartego badania ankietowego.
Jesteśmy w lesie – raport KIKE [relacja z XXIII Konferencji KIKE]
przeczytaj najnowszy numer isporfessional