TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jerzy Nowicki (MEDIAKOM): zasady proponowane przez Nexerę dyskryminują małych operatorów

Na zakończenie 2. Wirtualnego Kongresu Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych odbyła się interesująca wymiana myśli dotycząca współpracy przedsiębiorców telekomunikacyjnych z dostawcami hurtowymi w ramach budowy sieci ze środków publicznych.

Uczestnikami rozmowy byli Łukasz Dec (Telko.in) jako moderator dyskusji, mecenas Kamila Mizera (itB Legal), Jerzy Nowicki (MEDIAKOM), Łukasz Hetman (Astra-Net) oraz Paweł Biarda, przedstawiciel firmy Nexera.

Dyskusję rozpoczęła Kamila Mizera od wprowadzenia w temat opłat, które różnią w zależności od postępowania konkursowego. Oferta hurtowa musi być przedstawiona w ciągu 30 dni od pojawienia się konkursu. W ubiegłym roku Prezes UKE kontrolował ilość zawieranych umów o dostęp do infrastruktury wybudowanej w ramach środków publicznych.

Rozmówcy skupili się na zasadach współpracy, zwracając uwagę na kilka spraw, które wymagają poprawy. Zdaniem przedstawiciela Nexery, operatora hurtowego, współpraca z operatorami korzystającymi przebiega bezproblemowo.

Łukasz Dec odniósł się do powyższego: „Nie macie pytań o cenę?”. Paweł Biarda przyznał, że takie kwestie padają, ale Nexera w sposób jawny określa możliwości i opcje kooperacji. „Brak dyskryminacji jest naszym mottem”. Z infrastruktury Nexery korzystają operatorzy o zasięgu ponadlokalnym (jest ich czterech), ale są też ci skupiający się na jednym obszarze lub województwie.

Na rynku operatorskim są duże potrzeby. Z perspektywy każdego przedsiębiorcy inaczej będą wyglądały cele i zaplanowane zadania. Jerzy Nowicki przyznał, że nie ma zbytnio miejsca na negocjacje. Jego zdaniem oferta Nexery wspiera dużych operatorów. Mali i średni mają obawy. Dobudowanie się do obszaru węzła Nexery to dla nich znaczny koszt.

Nowicki dodał, iż części operatorów nie interesuje cały obszar – chcą poszerzać swoje usługi na rynku lokalnym. Problemem jest też kaucja za odbiorcę. „Sieć wybudowana z publicznych pieniędzy nie jest dostępna dla małych operatorów” – podsumował przedstawiciel MEDIAKOM. Do kaucji odniósł się Biarda: „Jest to standardowe narzędzie, które istnieje na rynku”. Dodał również, że sieć Nexery jest przygotowana zarówno dla dużych, jak i małych operatorów.

Zdaniem Łukasza Hetmana współpraca z Nexerą jest dopełnieniem ich podstawowej działalności. „Jest to raczej szansa niż obowiązek i zagrożenie” – dodał. „Budujemy sieci ze środków publicznych, ale infrastruktura, która powstanie, jest dla nas wartością dodaną”. Zdaniem operatora kluczem do dobrej współpracy jest elastyczność.

Do aspektu prawnego odniosła się Kamila Mizera. Zdaniem prawnika nie jest to prosta sprawa, szczególnie w polskim porządku prawnym. Istnieje szereg zabronionych klauzul umownych. W przypadku sieci PO PC można skorzystać z wykładni UOKiK. „Czyli to wymóg pewnego braku elastyczności” – skwitował Dec. Moderator wskazał, że jego zdaniem omawiane zagadnienie jest pełne niekonsekwencji. Biarda dodał, że Nexera mogłaby wprowadzić zróżnicowanie ceny względem danej lokacji, ale polityką firmy jest, aby tego nie robić.

„Czemu zatem MiŚOT-y nie podpisują umów z Nexerą?” – zapytał Jerzy Nowicki. „Chcę podłączyć się do sieci wybudowanej ze środków publicznych, ale to wiąże się z wzięciem na siebie ‘ogromnego kawałka tortu’, którego nie potrzebuję. Wspominane umowy nie odzwierciedlają możliwości małego operatora”.

Biarda zaapelował o wypracowanie rozwiązań na drodze dialogu.

2. Wirtualny Kongres Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych odbywał się w dniach 20-23 kwietnia 2021 r. ISPortal oraz kwartalnik ICT Professional były patronami medialnymi wydarzenia.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze