Pierwszy kwartał 2023 roku to przeniesienie ponad 360 tysięcy numerów w sieciach stacjonarnych. Oznacza to wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Dwóch z największych operatorów straciło, a dwóch zyskało użytkowników. Ogólnie jednak straty przewyższają zyski.
Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport przeniesień numerów w sieciach mobilnych i stacjonarnych. Raporty przedstawiają statystyki przenoszenia numerów z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).
Przeniesienia numerów w sieciach mobilnych
W pierwszym kwartale 2023 r. przeniesiono łącznie 360 137 numerów. Tym samym odnotowano wzrost o 3,5 tysiąca przeniesień w stosunku do czwartego kwartału 2022 r., gdy przeniesiono ich 356 571.
Najwięcej numerów zostało przeniesionych już w styczniu – 124 953 numery. W lutym i marcu liczba przeniesionych numerów wyniosła po 112 453.
Czterech największych operatorów odnotowuje straty
Pośród czterech największych operatorów mobilnych dwóch zamknęło bilans kwartalny na minusie, a dwóm udało się zyskać. Jednak ogólny bilans w tej grupie wychodzi na minus.
Polkomtel, który jest operatorem Plusa, odnotował stratę na poziomie 38,5 tysiąca numerów. Orange Polska straciło 16,9 tysięcy użytkowników kart SIM. Operator Play – firma P4 zyskała 18,4 tys. użytkowników kart SIM, a T-Mobile odnotował zysk na poziomie 13,9 tys. osób.
Jak można zauważyć ogólnie w przypadku czterech największych operatorów nastąpiła utrata klientów, dlatego że liczba utraconych numerów nie zbilansowała się zyskanymi.
Straty wyniosły 55 497, a zyski 32 340 numerów.
Gdzie odeszli abonenci?
Abonentów można odszukać w dalszej części raportu uwzględniającej nie tylko największe sieci telefonii mobilnej, ale też pozostałych operatorów. Netia S.A. zamknęła kwartał z 3 011 numerami na plusie, Multimedia Polska Sp. z o.o. zyskała 718 numerów, a TOYA Sp. z o.o. 201 numerów.
Tutaj widoczne jest też, że największa strata poza czterema największymi operatorami należy do UPC Polska Sp. z o.o. Firma utraciła w bilansie 4 751 numerów.
Przeniesienia numerów w sieciach stacjonarnych
Pierwszy kwartał 2023 r. to także przeniesienie 147 428 numerów w sieciach stacjonarnych. Najmniej takich decyzji podjętych było w styczniu, gdzie przeniesiono tylko 18 049 numerów. Natomiast luty i marzec to już ruch pomiędzy 64 i 65 tys. numerów. Największy ruch pojawił się na przełomie lutego i marca, gdy w dwa dni (ostatni dzień lutego i pierwszy dzień marca) przeniesiono w sumie ponad 85 tysięcy numerów.
Pełne raporty dotyczące przeniesień numerów w I kwartale 2023 r.:
Źródło: uke.gov.pl, bik.uke.gov.pl