TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jeden z największych cyberataków na Ukrainę dotknął operatora telekomunikacyjnego

Atak wymierzony głównie w największą ukraińską sieć telefonii komórkowej Kyivstar był największym od początku inwacji na Ukrainę. Skutki odczuwano przez co najmniej 48 godzin. Użytkownicy sieci nie mieli łączności telefonicznej i dostępu do internetu.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o tym, że cyberatak, którego głównym celem była największą ukraińską sieć telefonii komórkowej Kyivstar, to najpoważniejsze tego typu działanie od początku wojny w Ukrainie. Kyivstar dostarcza usługi telefonii komórkowej i domowego Internetu do ponad połowy ludności Ukrainy. Skutki cyberataku odczuwano przez co najmniej 48 godzin, w trakcie których użytkownicy sieci nie mieli sygnału telefonii komórkowej ani dostępu do internetu.

Kyivstar zapewnia, że w trakcie cyberataku dane użytkowników nie zostały zagrożone.

Cyberatak uderzył nie tylko w operator telekomunikacyjnego

Ponadto cyberatak zakłócił również działanie syren alarmowych oraz niektórych banków, bankomatów i terminali w punktach sprzedaży. Jednocześnie zaatakowano także ukraiński bank Monobank. Padł on ofiarą DDoS, przez co zakłócony był dostęp do strony internetowej banku.

Zdarzenie to, w którym ucierpiały ukraińskie zasoby rządowe i służby ratunkowe, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej destrukcyjnych cyberataków na ukraińskie sieci od początku inwazji Rosji na pełną skalę – ocenioniło sytuację brytyjskie ministerstwo obrony

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze