TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jakie zmiany pojawią się w programie FERC 2021-2027?

Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wskazuje, że rząd planuje zmiany programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Dotyczy to przede wszystkim określenia stawek jednostkowych w projektach dotyczących budowy sieci ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego.

W rządowym wykazie prac legislacyjnych pojawiła się informacja o planowanych pracach nad projektem uchwały Rady Ministrów dotyczącym zmian programu FERC 2021-2027. Zgodnie z informacjami zmiany dotyczyć będą głównie określenia stawek jednostkowych przy wykonywania działań projektowych.

Co zmieni się w FERC?

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej podjął decyzję o określeniu stawek jednostkowych w projektach, które dotyczą budowy sieci ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego. Przesłanką do tego były korzyści jakie daje stosowanie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Ustanowienie jasnych zasad rozliczania ma ułatwić beneficjentom tę czynność. Unikną dzięki temu wielokrotnego powtarzania takich samych czynności rozliczeniowych potwierdzanych wieloma dokumentami na temat kosztów. Ujednolicenie rozliczeń ma uprościć i przyspieszyć prace w tym zakresie.

Zdaniem rządu wprowadzenie stawek jednostkowych jest zasadne, gdyż pozwoli beneficjentom na większą koncentrację działań na realnej realizacji projektów – budowie sieci, a nie na rozliczaniu wykonanych prac. Stronie rozliczającej ma to podejście również ułatwić pracę. Weryfikacja wniosków o płatność będzie przebiegać szybciej, a analiza będzie mogła koncentrować się na merytorycznych aspektach projektu.

Stawki jednostkowe są również szansą na ograniczenie ryzyka błędów przy rozliczaniu wniosków o płatność. Pozostaje jednak pytanie o urealnienie wysokości stawek jednostkowych w wytycznych, by nie stanowiły wyzwania logistycznego dla realizujących projekty. Co nie jest proste w czasie wciąż wysokiej inflacji i zmieniających się warunków rynkowych.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...