TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jakie będą trendy technologiczne w 2023 roku?

W raporcie Deloitte „Tech Trends” przedstawiono sześć trendów technologicznych, które znacząco wpłyną na firmy w ciągu najbliższych miesięcy. Będzie to dotyczyć głównie 2023 roku, ale też kolejnych lat.

Podstawą są trzy wymiary stanowiące siłę napędową technologicznego rozwoju. Istotne jest zarzadzanie technologią, bezpieczeństwo cyfrowe i modernizacja platform – to baza przedsiębiorstw. Ale pojawiają się również nowinki technologiczne i w wprowadzaniu ich należy zachować równowagę działań.

Trend technologiczny numer 1 – metaverse

Metaverse przechodzi ze świata rozrywki do biznesu. Firmy zaczynają budować modele biznesowe wokół możliwości, jakie daje im wirtualna rzeczywistość. Metaverse może być miejscem interakcji z klientami. Zgodnie z przewidywaniami do 2026 r. około 25 proc. konsumentów będzie spędzać w metaverse co najmniej godzinę dziennie. W tej chwili jedynie 30 proc. firm ma gotowe produkty i usługi, które może im zaoferować.

Trend technologiczny numer 2 – sztuczna inteligencja

Coraz większe jest wykorzystanie w działaniu firm sztucznej inteligencji. Algorytmu na niej oparte mogą wykonywać zadania podobne do ludzkich. Zaczynają wchodzić w sferę podejmowania decyzji, które nie są już prostymi obliczeniami czy podstawowym przetwarzaniem liczb. Firmy wykorzystujące AI mają świadomość, że dla sprawnego funkcjonowania ważne jest zaufanie. Wykorzystywane technologie muszą je budzić u klientów, inaczej nie będą chcieli z nich korzystać.

Trend technologiczny numer 3 – chmura

Zwiększają się możliwości wykorzystania chmury i chociaż wiele przedsiębiorstw sprawnie z nich korzysta, to niektóre są przytłoczone taka wielością zastosowań. Rozwiązaniem może być koncepcja multicloud. W założeniu dąży ona do zoptymalizowania złożoności środowisk chmurowych. Jeden panel kontroli ma dawać dostęp wielu platformom chmurowym do wspólnych usług. Firmy muszą też rozważać kwestie cyberbezpieczeństwa i prawne przy wykorzystywaniu chmury. Nie wszystkie dane wolne i nie wszystkie dane bezpiecznie jest w ten sposób przechowywać i przetwarzać. Przed tą technologią jeszcze wiele pytań i odpowiedzi zadawanych przez zainteresowane nią przedsiębiorstwa.

Trend technologiczny numer 4 – elastyczność pracowników IT

Coraz szybszy rozwój technologiczny to także wyzwanie dla ludzi, którzy się tym zajmują. Kwalifikacje technologiczne szybko się zmieniają i dezaktualizują. Firmy nie są w stanie przy każdej zmianie technologicznej zatrudniać nowego personelu odpowiedniego do obsługi danych rozwiązań. Dlatego stawiają na elastyczność pracowników, ich chęć uczenia się, poszerzania i zmiany kwalifikacji.

Profesjonaliści mają nie tylko tworzyć strukturę organizacyjną w oparciu o umiejętności IT, ale posiadać też zdolności interpersonalne, które pozwolą na elastyczny rozwój pracowników w obszarze nowych technologii. Dla wszystkich jest to nowe, nie tylko technologiczne wyzwanie.

Trend technologiczny numer 5 – decentralizacja architektury i ekosystemów

Podstawą  w procesie tworzenia i monetyzacji aktywów cyfrowych stały się systemy technologii blockchain. Jednak są one wykorzystywane także w budowaniu cyfrowego zaufania. Technologia oferuje potencjał pozwalający na wykorzystanie jej w procesie wzrostu wiarygodności firmy. Blockchain czyli lista rekordów powiązanych są ze sobą przy użyciu kryptografii wykorzystywana jest w aplikacjach, modelach biznesowych, architekturze IT, systemach, łańcuchach dostaw czy cyberbezpieczeństwie.

Trend technologiczny numer 6 – modernizacja systemów

Technologie zmieniają się tak szybko, ze nie jest opłacalne pozbywanie się przestarzałych systemów. Należałoby to robić ciągle, narażając się na inwestycje w systemy, które za chwilę znowu będą musiały zostać wymienione. Dlatego formy dążą do modernizacji systemów w połączeniu ich z nowymi technologiami.

Rozwiązaniem jest chociażby technologia mainframe. Gwarantuje ona kilkudziesięcioletnie wsparcie dla działającego oprogramowania. Pozwala to na działanie niektórych rozwiązań informatycznych jeszcze od ubiegłego wieku. Pojedyncze serwery mainframe oferują najwyższą na rynku wydajność. Gwarantują również elastyczną skalowalność, wysoką dostępność (HA) oraz nieprzerwane działanie w przypadku rozległych awarii (DR).

Jednak nie tylko to rozwiązanie jest wykorzystywane przez firmy. Ciągle szukają one takich systemów, które wraz z rozwojem technologii mogą być poszerzane i uzupełniane, a nie wymieniane.

Źródło: deloitte.com



Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze