TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak zoptymalizować zużycie energii przy 5G

Operatorzy telekomunikacyjni wprowadzając 5G przekonują, że jest ono do 90 proc. wydajniejsze energetycznie od 4G. Jednak wprowadzenie go na szeroką skalę i tak spowoduje duże zużycie energii. Czy są sposoby, by jakoś to zniwelować?

Między rokiem 2020 a 2025 ilość danych przesyłanych w sieciach komórkowych wzrośnie o prawie 300 proc. Tak wynika z analizy firmy Vertiv. Przez co nastąpi także wzrost zużycia energii o 150-170 proc.

Jednocześnie wprowadzenie 5G ma wygenerować 13,2 biliona dolarów w globalnej gospodarce do 2035 roku. Dlatego jego wprowadzenie jest istotne. Jednak należy zastanowić się, jak zoptymalizować użycie energii przez 5G.

Nie ma jednego idealnego sposobu na ograniczenie zużycia energetycznego w sieciach 5G. Ale można zastosować szereg działań, które będą to wspierać.

Podstawą jest korzystania ze sprzętu o wysokiej wydajności. Wymieniając starsze systemy zasilania prądem stałym na nowsze, możemy podnieść wydajność sprzętu o 5-6 proc. Ponadto nowsze sprzęty posiadają funkcje oszczędzania energii, o czym czasem operatorzy zapominają. A to pozwala na zaawansowane zarządzanie energią.

Nie bez znaczenia są również nowoczesne obudowy. Fizyczna konstrukcja tradycyjnych środowisk telekomunikacyjnych nie sprzyja rozwiązaniom IT. Jednak nowoczesne obudowy projektowano w sposób pozwalający chronić wrażliwy sprzęt przed warunkami środowiskowymi. Mogą nawet uwzględniać lokalizację w technikach chłodzenia.

Innym sposobem na oszczędzanie energii są akumulatory litowo-jonowe, które są mniejsze i mogą pracować w wyższych temperaturach niż te tradycyjne – kwasowo-ołowiowe. Są one też trwalsze. A dłuższe użytkowanie sprzętu to również zmniejszenie emisji dwutlenku węgla niezbędnej do każdej produkcji.

Takie działania telekomy mogą wdrożyć nawet obecnie, by zmniejszyć zużycie energii, ale również koszty. Jednak to nie wystarczy do całkowitego zniwelowania wzrostu zużycia energii przez 5G. Potrzebne będą też inne działania, które zostaną podjęte w przyszłości lub wzrost świadomości wszystkich konsumentów, którzy wykorzystując 5G jednocześnie będą podejmowali środki niezbędne do oszczędzania energii.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze